Petr Štěpánek v pohádce, kde hrál více než před půl stoletím. Tehdy mu bylo 23 let
Zdroj: Bioscop

Petr Štěpánek v pohádce, kde hrál více než před půl stoletím. Tehdy mu bylo 23 let

Vytvořeno dne 09.04.2024

Po více než padesáti letech si milovníci pohádek budou moci užít klasický příběh Karla Jaromíra Erbena o Zlatovlásce v novém hávu. Před pár dny totiž začalo natáčení nové verze kultovní pohádky, jež v roce 1973 zařadila Petra Štěpánka coby Jiříka mezi herecké idoly konce minulého století.

Nyní se oblíbený herec vrací v roli krále a v jeho původní roli mladíka bojujícího o přízeň zlatovlasé princezny se představí mladý herec Tomáš Weber. Novou verzi pohádky připravoval už před lety režisér Václav Vorlíček společně s producentem Borisem Krištofem ze společnosti Three Brothers.

„Bohužel právě v té době pan Vorlíček odešel, takže byť bylo všechno připravené, natáčení se nerealizovalo. Až doteď,“ vysvětlil Viktor Krištof, další z producentů s tím, že se nyní po deseti letech příprav s pomocí scenáristky snímku Anděl Páně Lucie Konášové vše zrevidovalo, přeobsadilo a přizpůsobilo vkusu současného diváka. Z původně hudební pohádky se stala více dobrodružná vizuální podívaná s velkým důrazem na zvířata.

Pojítkem mezi verzí pohádky z roku 1973 a současnou se stal herec Petr Štěpánek, který tehdy ztvárnil ústřední postavu Jiříka. „Je to už 52 let, co jsme točili původní Zlatovlásku a tehdy moji roli krále hrál Ladislav Pešek. Tento scénář je samozřejmě trochu jiný a moc  se mi na něm líbí, že počítá s velkým množstvím zvířat, která navíc mluví. I tady si jde Jiřík pro Zlatovlásku, ale doprovází ho zvířátka,“ objasnil oblíbený pětasedmdesátiletý herec.

Do role Jiříka byl obsazen mladý začínající herec Tomáš Weber. „S Petrem Štěpánkem jsme se potkali, ale řekli jsme si, že se ty dvě role ani filmy nedají srovnávat. Když jsem se ho navíc ptal na nějakou radu, jak k této roli přistoupit, řekl mi: Chlapče, na to si musíš přijít sám,“ svěřil se čtyřiadvacetiletý student JAMU, který k projektu přistupuje s velkou pokorou.

Důležitou roli v příběhu hraje přítel Jiříka Štěpán. Ne úplně pozitivní postavu ztvární Marek Lambora. „Ta role je barevná, z nejbližšího přítele se stane tak trochu parchant, a to je pro herce vždycky velká výzva,“ vysvětlil představitel prince Jana z fantasy pohádky Princezna zakletá v čase. „Opět jsem si tak musel oprášit jízdu na koni, taky tam máme velkou bojovou scénu, takže i šerm, a sžíváme se i se zvířecími kolegy, což není úplně jednoduché. Zatím jsou ale stateční,“ dodal s úsměvem Lambora.

V dalších rolích se ve filmu objeví například Jasmína Houf, Ján Jackuliak, Marián Mitaš nebo psík Štístko, kterého „hraje“ Parson Russel teriér jménem Boreggo. A samozřejmě dalších více než padesát zvířat nejrůznějších druhů. Diváci v pohádce uslyší i variaci oblíbené písně z původní verze Zlatovlásko, krásko…

Film v režii Jana Těšitele se bude natáčet do června, v kinech by se měl objevit na začátku roku 2025.