Poslední film Juraje Jakubiska, poslední role Dana Nekonečného a první role Dariji Pavlovičové. Film Perinbaba a dva světy jde do kin
Zdroj: herminapress

Poslední film Juraje Jakubiska, poslední role Dana Nekonečného a první role Dariji Pavlovičové. Film Perinbaba a dva světy jde do kin

Vytvořeno dne 07.12.2023

Na začátku prosince vstoupil do kin výpravný a očekávaný film Perinbaba a dva světy režisérské filmové legendy Juraje Jakubiska. Slavný tvůrce ho dokončil, uvedení do kin se však už nedočkal.

Na premiérovém červeném koberci se prošli Deana Jakubisková, Andrea Verešová, Darija Pavlovičová, Ondřej Soukup, Lucie Šoralová, Lukáš Frlajs, Valerie Frištik, Václav Upír Krejčí, Valérie Zawadská, Klára Cibulová a další herci a tvůrci filmu. V hledišti nechyběl například Václav Klaus.

„Perinbaba a dva světy“ je pokračováním kultovní pohádky Perinbaba, která je oblíbená i u nás, ovšem na Slovensku se z ní stala naprostá vánoční klasika. Na Slovensku je tím, čím u nás Tři oříšky pro Popelku, jiné srovnání snad ani není možné. Perinbaba měla premiéru na prestižním filmovém festivalu v Benátkách v roce 1985, tedy téměř před čtyřiceti lety. 

„Po celou tu dobu jsem dostával od diváků dopisy, abych natočil pokračování. Dlouho jsem váhal. Po třiceti letech jsem se rozhodl natočit pokračování, s jiným příběhem, s jinými hrdiny. Hlavním hrdinou je Lukáš, syn Jakuba z původního filmu,“ přibližoval dnes již zesnulý Juraj Jakubisko, proč se rozhodl svou kultovní postavu vrátit na plátna.

Perinbaba a triky
 • V roce 1985 roli Perinbaby ztvárnila Giulietta Masina, italská hvězda a herečka z filmů slavného Federica Felliniho. Felliniho. Jakubisko pro svůj poslední film využil nejmodernější technologie a filmové triky a na plátna se díky nim mnoho let po své smrti vrátí i slavná herečka.
 • Diváci se mohou těšit například na městečko, které se v případě ohrožení umí dát do pohybu a celé včetně všech domů se přemístit jinam.
Meky Žbirka a Slovenská

S filmem je spojený Meky Žbirka, kterého film inspiroval k nahrání singlu s názvem Slovenská. Vznikl i videoklip, má na YouTube přes 3 miliony shlédnutí.

O filmu
 • Hlavní hrdina se vydává nalézt bájnou zemi hojnosti, která podle pověstí leží za sedmero horami a sedmero moři až na samém konci světa. Na zámku se během své cesty dostanou do vězení, ve městě zničí i zachrání velkou svatbu, v zemi divoženek se zamiluje, pomůže zachránit pohyblivé město a v království, ze kterého zmizely všechny ženy, se utká s havraními bojovníky.
Poslední role Dana Nekonečného
 • Perinbaba a dva světy je také posledním filmem Dana Nekonečného. Do role potulného kouzelníka a komedianta vnesl svůj nezaměnitelný styl a energii.
První role Darji Pavlovičové 
 • V roli Zubaté se objeví Darija Pavlovičová, pro níž šlo o první zkušenost s celovečerním filmem. Díky dlouhým přípravám Perinbaby se mezitím stala slavnou a teď dokonce tančí v nové řadě StarDance.

Ve filmu se objeví i Andrea Verešová

Lukáš Frlajs, představitel hlavní role, je populární YouTuber. Filmovým parťákem během putování je mu pes Ucho

Juraj Jakubisko
 • Juraj Jakubisko je jedním z posledních mohykánů Československé nové vlny a tvůrce mezinárodního významu, o němž se učí studenti filmových fakult po celém světě. Známý je i obdiv Federica Felliniho k jeho filmům.

 • Za svůj život získal Juraj Jakubisko i jeho filmy více než 90 ocenění po celém světě, několik uznání získal například na filmovém festivalu v Benátkách.
 • Mezi jeho nejznámější díla patří Zbehovia a pútníci, Ptáčkovia, siroty a blázni, epos Tisícročná včela nebo Sedím na konári a je mi dobre, Nejasná zpráva o konci světa a právě kultovní pohádka Perinbaba, z níž se na Slovensku stala neodmyslitelná vánoční klasika. 
 • Posledním filmem Juraje Jakubiska v českých kinech byla rekordně navštěvovaná Bathory, jeden z posledních filmů, který útočil na hranici jednoho milionu diváků v českých kinech. Na Slovensku pak její návštěvnost do dnešního dne žádný jiný český ani slovenský film nepřekonal.
 • Mezinárodní pozornost vzbudil Jakubisko už svým debutem Kristovy roky. Podle kritiky ve filmu nakládal s obrazem jako malíř a s myšlenkami jako básník. Svůj osobitý styl si udržel i v další tvorbě. Jeho film Postav dom, zasaď strom se po úspěchu na festivalu v Amsterdamu dostal do trezoru pro zakázané filmy a režisérovi vynesl zákaz činnosti.
 • Snímek Vtáčkovia, siroty a blázni ocenili novináři jako nejlepší slovenský film 60. let, epos Tisícročná včela zase jako nejlepší film 80. let. Celkem pak Juraj Jakubisko získal více než 90 ocenění doma i v zahraničí.
 • Jakubisko byl i nadaným výtvarníkem. Jeho plakát k filmu Kytice získal Českého lva, podobně jako v jeho fiklmech se i v Jakubiskových obrazech projevuje renesanční vidění světa. Výstavy měl po celém světě, v Paříži, Berlíně, Itálii, v Bratislavě i v Praze.