Rázlová a Roden: Filmaři odhalili první ukázku z filmu inspirovaného skutečnou událostí
Zdroj: Bontonfilm

Rázlová a Roden: Filmaři odhalili první ukázku z filmu inspirovaného skutečnou událostí

Vytvořeno dne 09.10.2023

Když se scenáristka Nataša Slavíková a režisér Petra Slavík rozhodli natočit film o příběhu rodiny, do jejíhož osudu vstoupila vážná nemoc, dotýkalo se jich to přímo osobně. Od tohoto momentu do vzniku celovečerního filmu inspirovaného skutečnou událostí v jejich rodině uběhlo 7 let. Snímek Tancuj, Matyldo v hlavních rolích s Karlem Rodenem a Reginou Rázlovou představují tvůrci nyní první ukázkou.

"Nápad na snímek Tancuj, Matyldo vznikl před více než sedmi lety, ještě za života mé matky trpící Alzheimerovou chorobou. Péče o ni přinášela i řadu humorných či tragikomických situací. Maminka do ústavu nechtěla, musela jsem otci slíbit, že ji tam nedám. Netušila jsem, co bude slib obnášet. Za jeho splnění vděčím mimo jiné i podmínkám, které tuto péči v domácím prostředí umožnily, a oběma synům. Přes řadu složitých situací to naši rodinu stmelilo,“ říká producentka a scenáristka celovečerního filmu Tancuj, Matyldo Nataša Slavíková.

Hlavní postavu filmu Tancuj, Matyldo, exekutora Karla Jaroše, ztvárňuje Karel Roden. Jde o uzavřeného člověka žijícího ve světě řádu a striktních pravidel, ve kterém už nezbývá příliš místa pro empatii. Svou extrovertní a bohémskou matku Matyldu v podání Reginy Rázlové, bývalou barovou zpěvačku, navštěvuje víceméně jen z povinnosti. Matylda přijde o byt a Karlovi nezbyde než ji vzít k sobě. Jejich soužití je ale pro něj katastrofou. Zvlášť když vyjde najevo, že u Matyldy propuká Alzheimerova choroba.

Jako možné řešení se nabízí, že o svéráznou babičku bude pečovat Karlův syn Pavel. Nezodpovědného floutka pohrdajícího otcovou profesí exekutora ztvárnil Antonio Šoposki. Společná domácnost tří rozdílných temperamentů různých generací přináší řadu humorných filmových situací, s postupujícími příznaky nemoci spíš tragikomických. Na první pohled bezvýchodná situace sice převrátí rodině život vzhůru nohama, ale nakonec jim ukáže pravý smysl života. Jiný pohled na věc zosobňuje Karlova přítelkyně, kterou hraje Zuzana Kanócz.

Ve filmu dále hrají Simona Postlerová, Eva Leinweberová nebo Miroslav Babuský. Za kamerou stál Martin Štrba, architektem byl Adam Pitra, hudbu složil Michal Pavlíček, střihačem byl Vladimír Bezděk, kostýmy navrhla je Katarína Štrbová Bieliková, o reálnou vizuální proměnu Reginy Rázlové v hlavní ženské roli se postarala zkušená umělecká maskérka Andrea McDonald.

Film uvede do kin 30. listopadu distribuční společnost Bontonfilm.