Špičkový akordeonista Vojtech Szabó tvrdí: Jazz může poslouchat i laik
Zdroj: Archiv Šporcl Arts

Špičkový akordeonista Vojtech Szabó tvrdí: Jazz může poslouchat i laik

Vytvořeno dne 11.01.2021

„Jazz může poslouchat i laik,“,tvrdí špičkový akordeonista Vojtech Szabó. Dokazuje to svým novým albem Szabotage, které se stalo Albem týdne stanice ČRo Jazz.

Vojtech Szabó bezesporu patří k evropské interpretační špičce ve hře na akordeon, což svým druhým albem Szabotage, navazujícím na prvotinu Play accordion z roku 2018, více než potvrzuje. V jeho rukách nástroj ožívá neuvěřitelnou škálou podmanivých tónů, střídá barvy a tempa, aby posluchače přivedl až k vrcholnému požitku z hudby.

Stále více se prosazuje i jako autor a aranžér. Na CD Szabotage zazní tři jeho melodie, kromě titulní skladby také Song for Julie věnovaná manželce a Little 5/4 samba napsaná pro dceru. Celé album je provedeno v moderních aranžích, ovšem při zachování Vojtechovy virtuozity, a tím má možnost zaujmout i širší publikum než jen vyznavače klasického, mnohdy až těžko stravitelného jazzu. Na albu zní libozvučné melodie plné hudebních nálad, emocí a napětí.

Doprovodná kapela ve složení Pavol Bereza – kytara, Ján Rigó – kontrabas a Josef Bagár – bicí s Vojtechem souzní v ideální harmonii a společně svými instrumentálními schopnostmi dodávají i klasickým standardům D. Ellingtona nebo D. Gillespieho nový, neotřelý rozměr.

„Říká se, že vydat sólové jazzové album znamená mnohdy sabotáž vlastní kariéry“,, s úsměvem podotkl Szabó a dodal: „Pevně doufám, že v mém případě to tak nebude a album si najde cestu k posluchačům“. 

Ačkoliv se Szabó věnuje převážně jazzové, francouzské a argentinské hudbě, progresivním stylem a hrou na elektrický akordeon oslovuje i popové a rockové publikum. Vedle koncertování se stará o mladé akordeonisty a pořádá výchovné koncerty. 

Repertoár Vojtecha Szabó zahrnuje virtuózní skladby od tradičního argentinského tanga až po tango nuevo Astora Piazzolli, francouzské valse mussette, filmovou hudbu, vlastní skladby, jazz / swing a skladby Richarda Galliana. Každá ze skladeb zaznívá v jeh podání vždy trochu jinak, pokaždé s plnou dávkou improvizace.

Vojtech Szabó absolvoval hru na akordeon ve třídě Mgr. art. Nadi Varínské na Konzervatóriu v Bratislavě, od roku 2009 se věnuje i pedagogické činnosti. V roce 2009 založil trio Tango Argentino, od roku 2010 spolupracuje s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, se kterou vystupuje jako sólista. Od roku 2012 hraje s Pražským výběrem, od roku 2014, kdy byl speciálním hostem na CD Pavla Šporcla Gipsy Fire a následném turné k CD – Gipsy Fire Generali Tour 2014, je pravidelným hostem Šporclových koncertů. Je také zastupován houslistovou agenturou ŠPORCL ARTS.