Zemřeli dva velikáni československé hudební scény. Vašo Patejdl a Jiří Černý
Zdroj: herminapress

Zemřeli dva velikáni československé hudební scény. Vašo Patejdl a Jiří Černý

Vytvořeno dne 19.08.2023

Konec tohoto týdne je opravdu smutný. Ve čtvrtek zemřel hudební publicista a kritik Jiří Černý (+87). V sobotu se pak objevila smutná zpráva, že ve věku 68 let zamřel zakladatel poprockové slovenské kapely Elán, zpěvák Vašo Patejdl.

Na internetových stránkách Elánu se můžeme dočíst následující: „S nekonečnou bolestí a prázdnotou v našich srdcích vám oznamujeme, že 19. srpna 2023 nás v nočních hodinách po krátké a těžké nemoci navždy opustil mimořádný a vzácný člověk, náš celoživotní přítel, výjimečný a geniální hudebník a hudební skladatel megahitů světové úrovně, Vašo Patejdl.“  

Vašo Patejdl ještě před třemi týdny koncertoval společně s Petrem Nagym (64) na festivalu Benátská noc. „Jen před třemi týdny jsme stáli na společném pódiu. Vašo, je mi smutno. Budeš nám velmi chybět,“ napsal Peter Nagy na svých sociálních sítích. Smrt Vašo Patejdla je o to smutnější, že Elán chystal na konec září 2024 velkolepé hudební vystoupení, kde se měli slavit sedmdesátiny Jožo Ráže, tak Vašo Patejdla.

Uznávaný kritik a publicista Jiří Černý zemřel ve čtvrtek v pražské nemocnici v Dejvicích. Byl první nehudebník uveden do Síně slávy hudebních cen Anděl. Dá se říci, že byl vždy u zásadních věcí, které hýbaly českou, respektive československou historií. Jako dlouholetý přítel Václava Havla byl v roce 1989 u toho, když se zakládalo Občanské fórum a jeho hlasem též zazněla 24. listopadu 1989 informace, že předsednictvo ÚV KSČ odstoupilo.

Jiří Černý byl velký znalec hudby napříč žánry. Napsal několik knih, uváděl rozhlasové pořady. Jeho „Dvanáct na houpačce“ byla vůbec první rozhlasová hitparáda a její vysílání komunisté zakázali poté, když odvysílal písně Karla Kryla a to i s písní Bratříčku, zavírej vrátka.