Boj s homosexualitou, alkoholem a snaha o záchranu věhlasné sklárny. Syn Bořka Šípka otvírá 13. komnatu
Zdroj: herminapress

Boj s homosexualitou, alkoholem a snaha o záchranu věhlasné sklárny. Syn Bořka Šípka otvírá 13. komnatu

Vytvořeno dne 27.02.2023

Syn světově uznávaného umělce Bořka Šípka se musel vyrovnat se svou menšinovou sexuální orientací. Nyní bojuje o záchranu rodinné sklárny, která se ocitla v krizi.

Dalibor Šípek je synem světlově uznávaného umělce, architekta a sklářského designéra Bořka Šípka, který se oženil s Daliborovou matkou, anglickou tanečnicí Bambi Uden v období své emigrace. Dalibor a jeho bratr Martin se narodili v Amsterdamu, kde prožili dětství. 

Po roce 1989 se rodina odstěhovala do Čech, kde Dalibor studoval na univerzitě v Liberci. Tady se těžko integroval nejen kvůli nedokonalé češtině, ale především proto, že v sobě sváděl boj s homosexuální orientací, a navíc s alkoholem. Naštěstí našel partnera, díky němuž se odhodlal ke coming outu a přiznal svou sexuální orientaci sám sobě i okolí.

Rodiče přijali to, že je gay, s pochopením. Otec se mu snažil pomáhat, vzal ho k sobě do sklářského studia ANEŽKA, kde se Dalibor postupně vypracoval a stal se jeho pravou rukou. Po jeho předčasné smrti spolu s bratrem rodinnou sklárnu převzali. Pak ale přišla koronavirová pandemie, výroba ve sklárně ANEŽKA se zastavila a zatím se nepodařilo její provoz obnovit. Dalibor si našel zaměstnání sanitáře, ale ve volných chvílích kreslí nové návrhy a nevzdává se myšlenky, že spolu s bratrem rodinnou sklárnu oživí.

13. komnatou a jeho příběhem provází Simona Chytrová. Režie Vít Olmer.