Nepřetržitá bolest a neexistující léky. S nevyléčitelnou nemocí bojuje autorka bestsellerů o pečení Iva Trhoňová
Zdroj: Česká televize

Nepřetržitá bolest a neexistující léky. S nevyléčitelnou nemocí bojuje autorka bestsellerů o pečení Iva Trhoňová

Vytvořeno dne 19.05.2023

Autorka kuchařských bestsellerů Iva Trhoňová bojuje s nevyléčitelnou nemocí myopatií, kvůli které je upoutaná na vozík. Přesto neztrácí energii, věnuje se milovanému pečení a vydává knihy s recepty.

Iva Trhoňová je autorkou šesti knižních bestsellerů o domácím pečení a zakladatelkou blogu Pekárnománie. Do patnácti let žila jako každé jiné dítě, lítala venku s kamarády a třemi sourozenci. Milovala přírodu a knížky. Jenže pak začala mít zdravotní problémy – její kostra se vyvíjela, ale svaly tempo nestíhaly a začaly slábnout. Nejdřív nemohla pořádně zdvihat ruce do výšky a zatěžovat je. Prošla různými vyšetřeními, která ukázala, že trpí myopatií, nervosvalovým onemocněním postihujícím primárně svalstvo kostní. Neexistují na ni léky, stav pacienta se postupně zhoršuje. Iva si tehdy přesto řekla, že to nevzdá.

Dlouho se cítila zdravá a v pořádku, jediné, čeho se neúčastnila, byly hodiny tělocviku. Po maturitě na gymnáziu pracovala jako spojovatelka v telefonní ústředně, kde poznala svého budoucího manžela Miloše. Vdávala se ve dvaadvaceti, ve třiadvaceti se jí narodil syn. Po porodu se ale začal její stav zhoršovat. Ve třiceti jí při chůzi podjela noha, spadla a utrpěla vážný úraz. Lékaři nohu rozřízli a vložili do ní železnou destičku a 16 šroubů. Měsíc ležela v nemocnici a přestala úplně chodit. Dnes střídá vozík s polohovací postelí. A každý den bojuje s bolestí.

Její velkou radostí vždy bylo pečení. Dříve pekla sama, dnes už jen vymýšlí recepty. Fyzickou práci musí obstarat někdo jiný, většinou manžel nebo neteř. Iviny recepty jsou oblíbené, a to i díky tomu, že je píše velmi srozumitelně. Spousta žen říká, že je tím zbavila strachu z těsta. Kde ona sama bere ve svém stavu sílu? Říká: "Já si myslím, že člověk by se měl cítit šťastný. Měl by hledat a když je takhle třeba jako já na vozíku a má kolem sebe svůj malinký svět, na který dosáhne jenom z toho vozíku, tak by se měl naučit být šťastný. Z malých věcí. Dokud peču, žiju.“

13. komnatu Ivy Trhoňové bude v premiéře odvysílaná 23.5.

Zdroj: Česká televize