Český Forrest Gump se ve filmu potká s Leninem
Zdroj: Produkce Radim Procházka

Český Forrest Gump se ve filmu potká s Leninem

Vytvořeno dne 16.11.2021

 

Herec Petr Buchta se může pyšnit tím, že patří mezi hrstku českých herců, kteří si zahráli hlavní roli v zahraničním filmu. On má přesto jedno velké prvenství, celou roli ve výpravném česko-lotyšsko-litevském filmu Rok před válkou odehrál střídavě v lotyštině, němčině a ruštině.

Svou světovou premiéru film měl letos v únoru v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu, na tu českou si musel díky covidovým restrikcím počkat.

Hlavní hrdina filmu Hans se stejně jako Forrest Gump dostal k významným historickým osobnostem, v tomto případě to byl Lenin, Freud, Stalin, Hitler a další, i když sám byl bezvýznamným hotelovým poslíčkem.

"Hrát v zahraničním filmu, v cizích řečech a v mezinárodním štábu pro mne byla nezapomenutelná zkušenost, za kterou jsem velmi vděčný! A přál bych všem hercům, aby měli možnost točit s tak skvělým režisérem, jakým je Dávis Simanis," říká s úsměvem Petr Buchta.

“Moc rád si vybírám spolupráci na zahraničních artových filmech, baví mne pestrobarevnost a kreativita zahraničních kolegů. Těší mne, že naši kinematografii ve snímku Rok před válkou skvěle reprezentoval právě talentovaný herec Petr Buchta a střihačka Anna Ryndová,” doplňuje český producent filmu Radim Procházka.

Petr společně s Radimem u nás film představili v předpremiéře na festivalu Finále Plzeň 28. září a k artově zaměřené společnosti se dostává právě teď. Ve čtvrtek 18.11.můžete film shlédnout v kině Pilotů a po filmu bude následovat diskuse s tvůrci filmu.