Co Jan Svěrák práskl na svého tátu? A proč na něj řval režisér Jiří Menzel?
Zdroj: herminapress

Co Jan Svěrák práskl na svého tátu? A proč na něj řval režisér Jiří Menzel?

Vytvořeno dne 02.03.2022

 

Režisér Jan Svěrák prozradil, jak mu do obsazování jeho filmů mluví rodiče a proč ho otec Zdeněk Svěrák musel k natočení posledního filmu Betlémské světlo dokopat.

„Dva roky jsem netočil. Tenhle film vznikl proto, že tatínek nemohl vydržet, že nic nedělám. Mně bylo blaze, krásně, ale on to nemohl vydržet. A protože obýváme chalupu, kterou měl původně s Láďou Smoljakem napůl, trávili jsme tam hodně času, chodil jsem tam bos, byl jsem tam úplně šťastnej, naučil jsem tam za tři měsíce ryby zobat mi chleba z ruky,“ prozradil okolnosti vzniku svého dosud posledního filmu, který právě přichází do kin.

Video soubor

Zdroj: TV Prima

S tatínkem Zdeňkem Svěrákem, který je opět autorem předlohy filmu, je zvyklý syn vše konzultovat. „Věděl jsem, že jestli si chci udržet svého scenáristu, jestli nechci rozčílit svého tatínka, musím s ním vše konzultovat. Pak si můžu udělat, co chci, ale všechno s ním musí být probráno. Pak jsem zjistil, že to musím rozšířit i na maminku. Když někoho chci obsadit, maminka to musí taky vědět. Třeba když jsem chtěl obsadit Terezu Voříškovou do role mojí babičky ve filmu Po strništi bos, maminka řekla: Tu policistku? Málem to neprošlo,“ odhalil Honzovi Dědkovi zákulisí vzniku svých filmů Jan Svěrák, který stejně, jako ho kdysi k filmařině přivedl jeho otec, dnes zasvěcuje svého syna.

„Tatínek mě zavlekl k filmu. Chtěl jsem být sochař nebo něco takového. Vzali mě na natáčení Na samotě u lesa, bylo mi asi osm. Řval na mě režisér Jiří Menzel, co dělám v záběru – a tehdy jsem si pravděpodobně řekl, že na mě nikdo řvát nebude, že radši budu ten chlap, co tam takhle řve. Táta mi představil řemeslo ze všech stran, naučil mě to a zalíbilo se mi to. Získal jsem dojem, že děláme tohle řemeslo, a tak když mám syna, který by o to měl zájem, měl bych mu to také ukázat. Můj syn vystudoval fotografii a pak střih. Řekl jsem si, jestli není čas, nebo dokonce moje povinnost, mu nabídnout možnost s námi dělat. A protože je mladej a drzej, řekl: Proč ne? Tak jsme to zkusili a fungovalo to. Musel jsem to vysvětlit Lojzovi Fišárkovi, se kterým jsem stříhal všechny filmy předtím,“ dodal Jan Svěrák při vyprávění o novém filmu Betlémské světlo v 7 pádech Honzy Dědka.