Co je ve filmu možné! Podívejte se, v jakých kulisách točila Eliška Křenková detektivku Úsvit
Zdroj: Se svolením produkce filmu Úsvit/Stanislav Honzík

Co je ve filmu možné! Podívejte se, v jakých kulisách točila Eliška Křenková detektivku Úsvit

Vytvořeno dne 22.09.2022

Natáčení nového filmu Úsvit režiséra a producenta Matěje Chlupáčka skončilo 15. září. V hale u Slaného, ve které se prý stavěla i Petřínská rozhledna, postavili filmaři model celého města Svit v poměru 1:7. Třímetrový model budovy Společenského domu, cihlové rodinné domy baťovského stylu vysoké jeden metr, hotel, ubytovna pro studující děvčata…

„Ani bych nedoufal, že se nám v českých podmínkách podaří postavit celou dekoraci města, kterou můžeme kombinovat s hranými pasážemi. Jsem naprosto nadšený z toho, jak je miniatura nádherně udělaná. Končíme natáčení. Všichni jsme tak trochu naměkko. Shodou okolností jsme také dnes dostříhali první verzi filmu,“ vysvětluje režisér Matěj Chlupáček.

Ve slovenském Svitu se celý film odehrává. Scenárista Miro Šifra zasadil děj do roku 1937. Do Svitu přijíždí těhotná lékařka (Eliška Křenková) se svým manželem (Miloslav König), ředitelem továrny. Ten má spolu s dalšími „baťovskými“ lidmi postavit nové město po vzoru Zlína. Jejich plán ale naruší tajemný nález v areálu továrny…

„Jsme na posledním natáčecím dnu a jsem dojatá. Chce se mi brečet. Bylo to tak krásné natáčení. Bylo to až rodinné, ačkoli štáb byl velký. Panoval tam vzájemný respekt a všichni svou práci dělali na sto procent. Moc vzpomínám třeba na natáčení v Tatrách. Třeba poslední den jsme točili romantické záběry Heleny s Aloisem. Nádherně svítilo sluníčko a když končil den, nebe se zatáhlo, přišla bouřka a my jsme točili Helenino zhroucení. Takových magických momentů bylo při natáčení mnoho,“ vzpomíná Eliška Křenková, jejíž postava Heleny prošla během filmu značným vývojem.

„Byl to hodně kreativní tvůrčí proces. Mám pocit, že jsme opravdu spolupracovali. Během natáčení jsme například v mojí postavě našli mnohem víc humoru a skrytých barev její povahy. Je to velmi komplexní postava, která má samozřejmě své přednosti i neduhy. A protože máme s Matějem podobný smysl pro humor, každou legrácku, kterou jsem vymyslela, nakonec do výsledného tvaru zapojil,“ doplňuje Eliška.

V dramatickém příběhu s kriminální zápletkou a v dobových kulisách si kromě Elišky Křenkové zahráli Miloslav König, Milan Ondrík, Marián Mitaš, Luboš Veselý, Martha Issová, Ladislav Hampl ad. Natáčelo se od května do září letošního roku v několika lokacích – u Lysé nad Labem, v Dřísech, ve Zlíně a v Tatrách. Premiéra je plánovaná na podzim 2023.