Zatím všechny civilizace zanikly, hlásá nový dokument Civilizace. Jak jsme na tom?
Zdroj: Bioscop

Zatím všechny civilizace zanikly, hlásá nový dokument Civilizace. Jak jsme na tom?

Vytvořeno dne 21.09.2022

 

Zatím všechny civilizace zanikly. Ale proč bychom my nemohli být první, kdo chod dějin změní? Dosud všechny civilizace rostly, dosáhly vrcholu a pak je vystřídala civilizace jiná. Co když ale poprvé v dějinách lidstva zkolabuje globální civilizace?

Egyptolog Miroslav Bárta a režisér Petr Horký se vydali na cestu kolem světa, aby společnými silami hledali pravidla a zákony, podle kterých se civilizace mění. „Tohle je možná můj poslední cestopisný film. Shrnuji v něm, co jsem za 25 let cestování po celém světě viděl, a co se potkává s teoriemi Miroslava Bárty. Procestovali jsme snad 30 zemí, všude natáčeli a já smekám před kameramany, zvukaři a dalšími členy týmu, kteří se nelekli podmínek, do kterých jsem je s touto produkcí vtáhl. Párkrát šlo i lehce o život a já mám radost, že teď už se snad všichni té premiéry dožijeme ve zdraví, vysvětlil své nadšení pro téma filmu režisér a spisovatel Petr Horký s tím, že jde možná o největší produkci moderní české cestopisné tvorby.

Archeolog a egyptolog Miroslav Bárta přidává i vědecké vysvětlení. „Kolaps tak, jak jej chápeme v souvislostech společenských věd, neznamená genocidu, válku a smrt. Je to změna pravidel, hodnot a složitosti systému, který doposud fungoval a najednou ztratil svůj smysl. Když se dnes rozhlédneme, nebude málo lidí, kteří si řeknou, že právě to se děje kolem nás a na celém světě. Ale tak jednoduché to není. Známe sedm pravidel, která popisují koloběh růstu a kolapsu civilizací. S jejich pomocí je budoucnost v našich rukou.

V dokumentu vystupuje i anglická bioložka Jane Goodall, která je známá především svým zkoumáním šimpanzů. Kromě známé vědkyně se ve filmu díky archivům z dob jeho spolupráce s Petrem Horkým objeví například i dnes již nežijící norský archeolog Thor Heyerdahl.

Snímek obsahuje opravdu velké množství materiálů. „Linii filmu vyprávíme i díky materiálům, které jsme měli možnost natočit v uplynulých letech s osobnostmi, z nichž některé už nežijí, osvětluje režisér s tím, že se na plátně objeví například Eugen Cernan, poslední astronaut, který chodil po Měsíci, již zmíněný legendární dobrodruh a mořeplavec Thor Heyerdahl, velitel legendární expedice KON-TIKI, lékař a mentor Deepak Chopra či vizionář a jeden z nejvýznamnějších spisovatelů sci-fi Sir Arthur C. Clarke

Film Civilizace uvede do kin od 13. 10. 2022 distribuční společnost Bioscop.