4 Tenoři si v New Yorku odbydou jedno prvenství. Na počest Bedřicha Smetany nazpívali Vltavu
Zdroj: herminapress

4 Tenoři si v New Yorku odbydou jedno prvenství. Na počest Bedřicha Smetany nazpívali Vltavu

Vytvořeno dne 27.02.2024

V roce 2024, kdy se slaví 200. výročí narození jednoho z největších českých skladatelů Bedřicha Smetany, nazpívalo seskupení 4 Tenoři (Marian Vojtko, Pavel Vítek, Michal Bragagnolo a Jan Kříž) v úpravě vyhledávaného a uznávaného aranžéra Františka Krtičky část slavné skladby Vltava s textem Jiřího Štaidla. Nahrávka v doprovodu Českého národního symfonického orchestru vychází u Supraphonu v podobě digitálního singlu ve třech jazycích: česky, německy a anglicky.

Vltavou chtějí 4 Tenoři oslavit rok České hudby. „Je to hudba, která má univerzální poselství a krásu,“ uvedl Jan Kříž, dvojnásobný držitel ceny Thálie a jeden ze 4 Tenorů. Vltava také zazní v rámci koncertu v Carnegie Hall v New Yorku, který se uskuteční 23. května 2024. „Bude to historická událost, protože se jedná o první české vokální seskupení, které zazpívá v tomto prestižním koncertním domě. Je to pro nás obrovská čest a zodpovědnost. Chceme reprezentovat českou hudbu a kulturu na nejvyšší úrovni,“ dodává manažer 4 Tenorů producent Janis Sidovský.

4 Tenoři právě jedou velké turné nazvané Vzlétnu jako Fénix, které je na mnoha místech již beznadějně vyprodané, a 4. července je na hradě Karlštejn čeká 250. koncert v jejich bezmála sedmileté hudební kariéře. „4 Tenoři připravují na letošní podzim novinkové album. Věříme, že jejich nahrávky opět osloví početnou posluchačskou základnu, a navážou tak na platinovými deskami oceněná dvě předchozí alba,“ prozrazuje šéfproducent Supraphonu Michal Máka.

4 Tenoři
  • Hudební formace 4 Tenoři je vokální seskupení čtyř muzikálových sólistů, kteří zpívají písně různých žánrů, jako jsou muzikál, opera, pop nebo vánoční koledy.
  • Stálými členy jsou držitel ceny Thálie tenor Marian Vojtko,
  • Zpěvák a herec barytenor Pavel Vítek
  • Dvojnásobný držitel ceny Thálie barytenor Jan Kříž
  • Operní tenor Michal Bragagnolo
  • Formaci sestavil producent Janis Sidovský v roce 2017 a od té doby vydala dvě alba, která získala zlaté a platinové desky Supraphonu.
  • 4 Tenoři úspěšně koncertují po celé České a Slovenské republice s doprovodem smyčcového kvarteta nebo symfonického orchestru.
  • Mezi jejich nejznámější písně patří Už z hor zní zvon, Mně sílu dáš, To je ta chvíle nebo Krása, kterou nazpívali s Lucií Bílou

 

 

 

Default User Image
Libor Kokšál , 28.02.2024 12:40
Je vynikající i jako Vltava i jako die Moldau. Jen důvod vzniku německé verze bych rád znal. Zda jsou důvody čistě marketingové nebo i jiné např. že Bedřich Smetana neskládal pouze pro české příznivce?
Default User Image
Petr S., 28.02.2024 23:16
Český text napsal J. Štaidl pro Karla Gotta. A jelikož Karel zpíval hodně i pro německé publikum, je německý překlad nasnadě. A co se tyče anglického překladu, ten měl vzniknout až pro 4 Tenory, myslím, že autorem je J. Harris. Ale to nevim jistě.