Další střípky z newyorské Broadwaye. Slavnou cenu Tony v kategorii Nejlepší muzikál získalo dílo, u kterého to nikdo nečekal!
Zdroj: Se svolením produkce

Další střípky z newyorské Broadwaye. Slavnou cenu Tony v kategorii Nejlepší muzikál získalo dílo, u kterého to nikdo nečekal!

Vytvořeno dne 19.09.2023

Letos se nejprestižnější broadwayské divadelní ceny Tony, které byly pojmenovány po slavné americké režisérce a herečce Antoinette Perry a které znamenají ve světě divadla totéž, co ve světě filmu Oscaři, udělovaly už po šestasedmdesáté. O zlaté sošky se letos ucházely produkce, které měly premiéru v jednom ze 41 broadwayských divadel od 5. května 2022 do 27. dubna 2023. Toto kritérium splňovalo 38 produkcí, z nichž 769 porotců z divadelních kruhů vybíralo vítěze v celkem 26 kategoriích. Slavnostní ceremoniál se konal 11. června 2023 večer. Letošní nominace získalo celkem 27 činoherních a muzikálových produkcí. V rámci muzikálů bylo nominováno 11 titulů.

Nejvíce nominací obdržela adaptace legendárního filmového muzikálu Some Like It Hot, neboli Někdo to rád horké, s celkem 11 nominacemi. O druhou příčku se pak s 9 nominacemi dělí populární westendský muzikál & Juliet, novinka Shucked o obyvatelích amerického středozápadu v časech sklizně kukuřice a nový muzikál New York, New York vytvořený volně na motivy slavného stejnojmenného filmu Martina Scorseseho s Lizou Minnelli a Robertem De Nirem v hlavních rolích s hudbou a texty slavné dvojice John Kander & Fred Ebb, které pro toto jevištní zpracování doplnil samotný Lin-Manuel Miranda (Hamilton). O titul nejlepší muzikál se letos, kromě čtyř výše zmíněných děl, ucházel ještě muzikál Kimberly Akimbo podle stejnojmenné divadelní hry z roku 2001 o dívce Kimberly, která trpí onemocněním s názvem progerie způsobujícím předčasné a urychlené stárnutí. Hudbu k tomuto muzikálu napsala americká skladatelka a aranžérka Jeanine Tesori, libreto je pak dílem amerického textaře a libretisty Davida Lindsay-Abaira.

Cenu Tony v kategorii Nejlepší muzikál vyhrál posledně uvedený muzikál Kimberly Akimbo. Hraje se v broadwayském divadle Booth a je na něj pořád vyprodáno! K favoritům pro získání ceny Tony ale tohle dílo rozhodně nepatřilo. To, že vyhraje, čekal jen málokdo! Podívejte se na fotografie z broadwayské verze tohoto muzikálu.

Zdroj: JUDr. Jan Adam pro Aplausin.cz