Do ZOO Praha se vrátily kapybary. Přivítali je hvězdní hosté
Zdroj: Zoo Praha

Do ZOO Praha se vrátily kapybary. Přivítali je hvězdní hosté

Vytvořeno dne 13.11.2023

Mimořádně populární jihoameričtí hlodavci kapybary se do pražské zoo vrátili po deseti letech a obydleli výběh spolu s mravenečníky. Dvojici zvířat uvítala kapela Sto zvířat, herečka Bára Štěpánová a ilustrátor Štěpán Mareš.

Členové skupiny Sto zvířat, zpěvačka Jana Jelínková a trumpetista Míra Barabáš, se zhostili role patronů kapybar a přinesli jim dárek v podobě kytice z mrkví. „Já jsem taky taková kapybára, a tak jsou mi tato zvířata nesmírně sympatická,“ uvedla před návštěvníky herečka Bára Štěpánová dorazivší spolu s kapelou. „Máme radost, že zde můžeme být u obnovení jejich chovu a držíme naší fantastické pražské zoo palce, abychom se tu brzy znovu sešli na křtinách malých kapybarátek.“

Vidině mláďat dodal naději i kurátor savců Pavel Brandl: „Chovný pár je mladý. Sestává z půl druhého roku starého samce z Německa a zhruba roční samice z Dánska.“ Před obecenstvem hovořil i o zajímavostech a zoologickém zařazení kapybar: „Kapybara znamená v indiánských jazycích ‚trávožrout‘, jejich latinský název lze přeložit jako ‚vodní prase‘, ale pravda je taková, že je to největší hlodavec světa a příbuzensky má nejblíže k mokům, morčatům a činčilám.“

Na místě nemohl chybět ani ilustrátor Štěpán Mareš. Ten je totiž kromě pravidelných komiksů Zoostripů, které nově vycházejí na Facebooku Zoo Praha každý čtvrtek, autorem i výtvarného provedení kapybaří kolekce triček. „Třicet let jsem v Zeleném Raoulovi kreslil politiky, teď kreslím zvířata. Jistá podobnost by se tam našla, ale tady v zoo je to mnohem příjemnější,“ prohlásil před publikem.

Tričko s nápisem „Populární kapybary vymetají drahé bary“ vstoupilo do prodeje a už pár minut poté vstoupily i kapybary do výběhu. Před návštěvníky se zvířata neskrývala a ochotně se procházela před desítkami objektivů a mobilních telefonů.

Jména pro pražské kapybary budou moci lidé navrhovat na sociálních sítích portálu Blesk.cz od zítřka. Z návrhů vyberou chovatelé pětici jmen, přičemž o úplném vítězi rozhodne následná anketa.