Švandová, Vondráčková, Leichtová a další: Hvězdy StarDance otevřely unikátní výstavu tanečních šatů
Zdroj: herminapress

Švandová, Vondráčková, Leichtová a další: Hvězdy StarDance otevřely unikátní výstavu tanečních šatů

Vytvořeno dne 11.11.2023

Třpytivé, elegantní a propracované do posledního detailu – takové jsou taneční kostýmy jedné z nejsledovanějších televizních soutěží StarDance …když hvězdy tančí. Zářit nebudou tentokrát na parketu, ale v Galerii Tančící dům na výstavě Šaty, které tančí.

Módní návrháři i krejčí pro každou řadu vytvářejí kolem stovky unikátních šatů, takže dodnes jich po dvanácti řadách StarDance vzniklo už hodně přes tisíc. Vytvářet oděvy pro tanečnice a tanečníky je v celém oboru módy skutečná výzva. Šaty musí splňovat celou řadu často protichůdných požadavků. Měly by zvýraznit přirozený půvab i osobnost svého nositele a zároveň souznít se stylem a duchem hudby, na kterou páry právě tančí. Být moderní i nadčasové. Subtilní i robustní. Podtrhnout křivky postavy a současně poskytnout tanečníkům volnost v jejich často extrémním pohybu.

Tento nelehký úkol už splnili například návrháři Klára Nademlýnská, Taťána Kovaříková, Hana Kopecká nebo Roman Šolc. Originály z jejich dílny na výstavu zapůjčila kostymérna České televize.

„Získat zápůjčku tanečních kostýmů nebylo vůbec jednoduché,“ přiznává ředitel Galerie Tančící dům Robert Vůjtek. „O to víc jsem nadšený, že se na tak výjimečné kousky mohou lidé podívat právě v Tančícím domě.“ Návštěvníci uvidí dnes už pověstné šaty hereček Jany Plodkové, Anny Polívkové nebo Veroniky Arichtevy, ale také kostýmy herců Romana Vojtka nebo Jiřího Dvořáka. „V expozici se nám podařilo vystavit i šaty zpěvačky Heleny Vondráčkové, ve kterých tančila v polské verzi soutěže StarDance v roce 2007,“ doplňuje Vůjtek. Galerie myslela i na malé obdivovatele StarDance a připravila pro ně několik interaktivních her.

Přehlídka s názvem Šaty, které tančí, bude otevřena od 10. listopadu 2023 do 25. února 2024.