Eurovize vrcholí. Šanci na vítězství má i český zástupce Ben Cristovao
Zdroj: Ben Cristovao

Eurovize vrcholí. Šanci na vítězství má i český zástupce Ben Cristovao

Vytvořeno dne 20.05.2021

Eurovision Song Contest má za sebou po měsících příprav první semifinálové kolo, v němž diváci zvolili polovinu finalistů. Druhou desítku postupujících budou znát fanoušci již zítra, v semifinále, v němž bojuje i Ben Cristovao s písní Omaga. Pokud se do finále dostane, v Ahoy aréně v Rotterdamu, která soutěž letos hostí, vystoupí také v sobotu. Opět v přímém přenosu České televize.

Loňský ročník překazila pandemie, ten letošní se ale v Nizozemsku odehrává naživo. Ben Cristovao je devátým zástupcem České republiky na události, která je s průměrně dvěma sty miliony diváků nejsledovanějším nesportovním televizním přenosem na světě. 

„Na semifinále se těším absolutně. I když je Eurovize v mnohém specifická a opravdu psychicky náročná, tak fakt, že se práce tolika lidi chýlí k vrcholu, je uklidňující,“ říká Ben Cristovao a popisuje organizaci a bezpečnostní opatření v místě konání soutěže: „Když nejsme v Ahoy aréně, máme nařízeno zůstávat na hotelu. Každé dva dny máme povinné testy. Nesmíme se potkávat ani fotit s lidmi mimo společný areál, v němž jsou šatny, maskérny, kostymérny a kde platí přísná pravidla pro vstup. Ostatní vystupující smíme potkat poprvé až na červeném koberci. Vlastní tréninkový prostor, kde každý den ladíme a pilujeme co je třeba, jsme si vytvořili v uzavřené jídelně našeho hotelu. Tým je bezchybný a já své nedostatky s každým tréninkem odbourávám.“ Ben vystoupí ve čtvrtečním semifinále jako třetí v pořadí, diváci jej mohou sledovat v přímém přenosu na programu ČT2 od 21 hodin.

Finále pětašedesátého ročníku Eurovize se odehraje v sobotu 22. května v přímém přenosu ČT1 od 21 hodin. Komentátorem semifinálových kol je Jan Maxián, k němuž se při finále přidá Albert Černý, jenž se skupinou Lake Malawi na Eurovizi zpíval před dvěma lety. „I když budu v pozici moderátora, budu mít za Bena a všechny další soutěžící trému. Moc dobře si vybavuju ten zážitek, na který nezapomenu do konce života. Benovu skladbu Omaga už dobře znám, ale zbytek teprve objevuju a postupně doposlouchávám.“

O tom, jak hlasovali Češi a komu poputují jejich body bude diváky informovat Taťána G. Brzobohatá. „Eurovizi jsem vždy vnímala jako přehlídku bezbřehosti hudebního i módního vkusu. Nevyzpytatelnost a nepředvídatelnost úspěchu je něco, co mě celý život fascinuje, a tak budu Benovi držet palce a doufat, že právě jeho osobitý styl a vkus bude mít v soutěži šanci.“