Herečku Pavlu Vitázkovou neopouští starosti. Dcera skončila na JIP a bojovala o život
Zdroj: herminapress

Herečku Pavlu Vitázkovou neopouští starosti. Dcera skončila na JIP a bojovala o život

Vytvořeno dne 21.04.2023

Dcera herečky Pavly Vitázkové je statečná devítiletá dívenka, která si sama před každým jídlem píchá inzulín. Celá rodina se tomu musela přizpůsobit. Herečka o tom vypráví v nové epizodě pořadu 13. komnata.

Pavla Vitázková je filmová, televizní a divadelní herečka. Od roku 1997 je v angažmá v Městském divadle Brno. Se svým bývalým manželem Dušanem Vitázkem má dvě malé dcery, Barboru a Rozálii. Diváci Pavlu znají nejen z brněnského divadla, ale i z televizních rolí princezen v pohádkách a ze seriálů (například Četnické humoresky, Hlava Medúzy, Kancl, Kriminálka Staré Město).

V minulém roce Pavlině starší dcerce lékaři diagnostikovali cukrovku. Osoby postižené tímto typem onemocnění jsou náchylné k vytváření protilátek proti vlastním endokrinním žlázám a jsou závislé na injekčním podávání inzulínu.

To, že Barunka trpí touto nevyléčitelnou nemocí, zjistila Pavla v létě, kdy dceru sužovala extrémní žízeň, hubla a omdlévala. Lékaři však hned nepoznali, že jde o cukrovku 1. typu. Bára upadla do ketoacidózního kómatu a skončila v bezvědomí na JIP. Bojovala o život, ale autoimunitní onemocnění díky veškeré péči lékařů pomalu zvládla. Potřebovala změnit stravování a jiný denní režim.

Dnes si statečná devítiletá dívenka sama píchá inzulín, a to před každým jídlem, několikrát denně. Celá rodina se tomu musela přizpůsobit, ve škole jí pomáhá s aplikací inzulínu paní učitelka. Ač je toto onemocnění zátěží na celý život, Pavla věří, že její disciplinovaná dcera může i s ním žít plnohodnotný život, jen se musí doživotně hlídat a být ke svému zdraví zodpovědná.

Zdroj: Česká televize