Hypochondrie a deprese! Herečka Bára Jánová zažila posměch kvůli štíhlé postavě
Zdroj: herminapress

Hypochondrie a deprese! Herečka Bára Jánová zažila posměch kvůli štíhlé postavě

Vytvořeno dne 10.02.2023

Herečka Barbora Jánová, známá z mnoha televizních seriálů, zažila v dospívání posměch kvůli svému tělesnému vzhledu, tzv. body shaming. Přestože je Bára půvabná žena, v dětství a dospívání zažila posměch kvůli své štíhlé postavě.

Doma ji nutili do jídla, ve škole se jí posmívali, že je příliš hubená, plochá, kostnatá. Lidé v jejím okolí si mysleli, že má anorexii nebo je nemocná. Bára v důsledku toho trpěla hypochondrií, stahovala se do sebe, trápily ji deprese. Pomohl jí úspěch v práci i to, že začala docházet na terapii. Dnes se již s psychickými potížemi, vyvolanými šikanou kvůli fyzickému vzhledu, vyrovnala.

O tom, co na vlastní kůži zažila, chce mluvit, protože chce co nejvíce zviditelňovat téma Body shamingu, tedy hanobení těla, šikany, posměchu kvůli tělesným proporcím. Věří, že tím pomůže dalším mladým lidem, kteří mají v současné době podobné problémy hlavně kvůli sociálním sítím a nevhodným poznámkám, které musí často vyslechnout i od svých nejbližších.

Barbora Jánová vystudovala Obchodní akademii a poté nastoupila na Univerzitu Jana Ámose Komenského v Praze. Pracovala jako asistentka režie v České televizi a jejím snem bylo stát se herečkou. Vystudovala tedy ještě Vyšší odbornou školu hereckou. Již tehdy založila svůj první divadelní soubor, věnovala se autorské tvorbě, dramaturgii a produkci a později s přáteli založila další soubor Díra na trhu. Známou se stala díky rolím v řadě televizních seriálů a pořad

Jejím příběhem provází Martina Hynková Vrbová.

Zdroj: Česká televize