Chystejte ňamku: Svatomartinská husa! Jaký je váš recept?
Zdroj: archiv

Chystejte ňamku: Svatomartinská husa! Jaký je váš recept?

Vytvořeno dne 04.11.2020

Listopadovou kulinářskou klasikou je svatomartinská husa. Její provedení s receptem od značky Lamart je zaručeným klíčem k úspěchu. Pečení husy je proces, který je dobré neuspěchat, ale během něj budete mít mnoho času ke věnování se něčemu jinému. Stačí během pečení párkrát husičku v troubě navštívit, zkontrolovat ji a podlít. O zbytek se postará teplota, kvalitní suroviny a kvalitní pekáč.

Svatomartinská husa s karamelizovanou cibulí - Recept je na přípravu 6 porcí za dobu cca 360 minut.

Husa : Husa 4 kg, Rozmarýn 2 lžičky, Majoránka 2 lžičky, Jablka, hrušky 500 g, Sůl, kmín dle chuti

Karamelizovaná cibulka: Červená cibule 1 kg, Sádlo z husy 100 ml, Červené víno 100 ml, Cukr krystal 200 g, Balsamico tmavé 200 ml, Sůl

 

Postup

Husu důkladně omyjeme a následně osušíme. Zevnitř i z venku ji důkladně osolíme,posypeme kmínem a vetřeme sušené bylinky.Do trupu husy vložíme dvě celá jablka případně hrušky.Vlžíme ji do pekáče s varnou poklicí Aroma od Lamart a necháme ji přes noc v chladu.

Asi dvě hodiny před pečením husu vyjmeme z lednice a necháme stát při pokojové teplotě. Není dobré dávat maso přímo z lednice do trouby. Troubu předehřejeme na 130°C a husičku pečeme přikrytou asi 4-6 hodin. Husu pečeme prsíčky dolů a průběžně podléváme výpekem. Asi v polovině pečení husu otočíme na záda a dopékáme. Ke konci pečení odkryjeme varnou poklici a přidáme do pekáče zbylé hrušky a jablka nakrájená na kostky a společně dopečeme.

Na karamelizovanou cibuli si nakrájíme na plátky červenou cibuli. Na sádle necháme zkaramelizovat cukr do hněda, přidáme cibuli, na kterou se karamel okamžitě nabalí, a mícháme, dokud nám cibule nepustí vodu, ve které se karamel po chvíli rozpustí. Poté zalijeme vínem a balzamikovým octem a necháme odvařit. Podle chuti dosolíme.

Husu podáváme s bramborovým knedlíkem, lokšemi nebo bramborovými šiškami.

- Čím déle pečeme husu při nízké teplotě, tím více je po upečení krásně šťavnatá a maso jde krásně od kosti.

- K ovoci, které přidáme pod husu, můžeme přidat např. i sušené švestky