Jiřina Bohdalová a Miloš Zeman na křtu knihy exprezidenta. Zeman hospitalizaci považuje za vítězství nad smrtí
Zdroj: herminapress

Jiřina Bohdalová a Miloš Zeman na křtu knihy exprezidenta. Zeman hospitalizaci považuje za vítězství nad smrtí

Vytvořeno dne 17.04.2024

Jiřina Bohdalová, Miloš Zeman, Jiří Paroubek, Vratislav Mynář, Dominik Duka a další tváře politického a kulturního života se zúčastnili slavnostního uvedení knihy "Spiknutí - Pravda o pokusu odstranit prezidenta ČR" na trh.

Dlouho očekávaná kniha "Spiknutí - Pravda o pokusu odstranit prezidenta ČR" o hospitalizaci Miloše Zemana na podzim roku 2021 a s ní spojených zákulisních politicích a mediálních hrách, které ho měly za cíl připravit o pravomoci, vstoupila na knižní trh 16. dubna 2024.  V ten samý den také v pražském Arcibiskupském paláci proběhl slavnostní uvedení knihy za účasti autorů Luboše Procházky a Radima Panenky a hlavního aktéra příběhu Miloše Zemana. Knize požehná kardinál Dominik Duka. 

Akce se vratila na původně plánovaný termín 16. dubna díky zlepšujícímu se zdravotnímu stavu Miloše Zemana. "Domluvili jsme se, že se vrátíme k původnímu termínu. Nejen proto, že je panu prezidentovi už dobře, ale také proto, že je kniha již vytištěná a vyčkává na svoji distribuci. Nebylo potřeba na nic čekat," řekl novinář Luboš Procházka. Ten s kolegou Radimem Panenkou na knize pracoval od loňského podzimu. "V rámci slavnostního uvedení vystoupil v Arcibiskupském paláci operní pěvec Milan Sulej a také legendární skladatel a zpěvák Jiří Zmožek," doplňují autoři, kteří na akci pozvali mnoho osobností z politického a kulturního života z Česka a Slovenska.

V knižním rozhovoru a následně rozepsaném příběhu prezident Miloš Zeman popisuje, s jakými zdravotními problémy v roce 2021 přesně bojoval a že tehdejší hospitalizaci v ÚVN považuje za vítězství nad smrtí. Zároveň se pozastavuje nad tím, co se v době jeho pobytu v nemocnici v politických a mediálních kruzích dělo. Sám pak mluví o několika "režisérech" celého dění, které, dle něj, mělo za cíl zbavit ho prezidentských pravomocí. Jako jeden z klíčových důkazů poskytl pro knihu výsledky svých vyšetření z ÚVN z prvních dnů po hospitalizaci, které jasně vylučují, že u něj docházelo k metabolickému rozvratu, jak tehdy bylo napsáno na přijímací zprávě. Následují i další důležité dokumenty a důkazy.

Autoři knihy dali také prostor mnoha aktérům z dané doby, např. končícímu premiérovi Andreji Babišovi (ANO), šéfovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) nebo v té době kandidátovi na ministra vnitra Vítu Rakušanovi (STAN). Končící ředitel ÚVN Miroslav Zavoral ani samotná nemocnice do uzávěrky knihy na žádné dotazy nereagovali. Stejně tak se jakékoliv odpovědi vyhnula BIS a její šéf Michal Koudelka, jenž je jedním z klíčových aktérů celého příběhu.