Kubišová, Korn, Jákl a Pokorná v roli kmotrů kalendáře s pejsky
Zdroj: herminapress

Kubišová, Korn, Jákl a Pokorná v roli kmotrů kalendáře s pejsky

Vytvořeno dne 14.11.2022

Již třetí rok se fanoušci knižního a filmového hrdiny Gumpa /psa, který naučil lidi žít/ mohou těšit z charitativního kalendáře. A jako každoročně, i tentokrát bude výtěžek z jeho prodeje pomáhat pejskům v nouzi. Na titulní straně kalendáře je s Gumpem fotografem zachycena oblíbená zpěvačka známá svým krásných vztahem ke zvířatům Marta Kubišová. Ta stojí u projektu Gump od samého začátku, fandí mu a projekt podporuje.

Křtu se, vedle osobností zmíněných v názvu, samozřejmě zúčastnil také režisér filmu Gump – pes, který naučil lidi žít, F. A. Brabec. Tentokrát ovšem v podobě autora fotografií kalendáře. „Musím přiznat, že z nápadu, že bych měl kalendář fotit právě já, jsem měl velkou radost, i když jsem byl fotoaparátu 30 let nevěrný, protože jsem ho vyměnil za kameru… Nicméně moje srdce zaplesalo a tohle focení jsem bral jako velkou výzvu. Cítil jsem zodpovědnost, protože projekt Gump je výjimečný nejen svou pomocí psům, ale nám všem, lidem, otevírá srdce. Láska, která z něj čiší, je úžasná. Rád jsem tuhle dobrou věc podpořil,“ přiznal známý kameraman a režisér F. A. Brabec. Kostýmní výtvarnicí kalendáře Gump 2023 je Tereza Hrzánová. Maminka Olga jí předala do vínku skutečnost, že žádná rodina není úplná bez zvířat, a po tátovi Jirkovi zdědila lásku k filmu a divadlu.

Na fotografiích v kalendáři jsou zachyceni známé osobnosti vždy s pejskem, který má za sebou pohnutý osud. Tak například zpěvák Jiří Korn s fenkou Gertou. Od chvíle, kdy ji jako štěně odložili na parkovišti a ujeli, vystřídala Gerta řadu domácností. Trápil jí strach z hluku a provozu velkých měst, a tak jí organizace Dočasky DeDE nakonec našla tichý, a hlavně už opravdový domov v Litoměřicích.

Rocker Josef Vojtek se fotografoval s Rozinkou a Vilíkem. Paní, která si Rozinku koupila jí záhy odložila, protože zjistila, že jí toto plemeno nevyhovuje. Rozinka šla z ruky do ruky a brzy začala svět považovat za nepřátelské území. Svůj klid našla u psa Vilíka v nadaci Irský vlkodav. Lásku u lidí pracujících v nadaci. Vilík bohužel krátce po focení umřel.

Herečka Ivana Chýlková s Benem. Ben byl vždy součástí dvorku, bohužel ne srdcí svých páníčků. Když opustili dům, osud Bena jim byl lhostejný. V organizaci Psí štěstí poznal, co je psí pelíšek, plná miska a pohlazení. Brzy začal reagovat na lidský hlas. Ujali se ho dočaskáři Janurovi z Karlových Varů, kteří si ho tak zamilovali, že u nich zůstal trvale.

Kalendář, stejně jako projekt Gump, vznikl v organizaci Se psem mě baví svět, která vnímá zvířata jako nejbližší přátele lidí. „A důvěra zvířat v lidi je pro nás ta největší pocta. My tu důvěru musíme chránit. Nemůžeme změnit celý svět, zachraňujeme životy jednotlivých zvířat. Měníme tak sice jen ten jejich svět, ale zato navždy,“ zmínil Filip Rožek, spoluautor projektu.