Olda Říha z Katapultu si k 75. narozeninám daroval album plné hitů
Zdroj: Supraphon

Olda Říha z Katapultu si k 75. narozeninám daroval album plné hitů

Vytvořeno dne 19.05.2023

Rock’n’roll má mnoho podob,a ať si kdo chce co chce říká, trio Katapult neodmyslitelně patří mezi tuzemské legendy tohoto žánru. Nemalý podíl na tom má krom jiného druhé album trojice okolo Oldy Říhy, které v roce 1980 pod názvem 2006 navázalo na debutový záznam koncertu a několik úspěšných singlů.

Kritici sice mohli vyčítat „přilišnou jednoduchost“, ale riffové kytarovky se snadno zapamatovatelnými refrény jako Až…, Svobodárna nebo Vojín XY hlásí příchod se prakticky obratem staly hity a platí za ně dodnes. Katapult 2006tak rezonuje i v roce 2023, kdy zásadní album vycházív reedici s nově ošetřeným zvukem i obalem na „heavy“ vinylu, CD a digitálně.

„Nemusí být všechno na světě jenom pro a za peníze. Lásku k rokenrolu si koupit nemůžeš. Tu nosíš v srdci a své duši. A když ji v sobě objevíš, dokážeš nemožné. A o tom je LP deska, která po dlouhých letech v této originální reedici opět vychází. Myslím, že si to zaslouží. Hodně lidí, ale i já, jsme na ní vyrůstali a nyní bude žít dál svým dalším životem. Přesně tak, jak nedávno prohlásil Mick Jagger: ‚Stále žiju, a tak hraju.‘ Tak to cítím i já. A k tomu mi pomůžou všechny ty hity z opětovně vydaného alba Katapult 2006,“ komentuje aktuální reedici v jejím bookletu frontman Katapultu Olda Říha, který 18. května oslaví 75. narozeniny.

Druhá v pořadí, ale první kompletně studiovádeska Katapultu je v podstatě esencí mimořádně populární kapely, která bohaté zkušenosti z četného živého hraní přetavila v desítku silných skladeb. Trio Oldřich Říha, Jiří Šindelář a Anatoli Kohout se nenechalo rozhodit kritiky ani svázat stopážemi a vsadilo na to, co dělalo Katapult Katapultem – civilní zpěv, přehledné melodie, energická hra i naléhavost. V kombinaci s texty Ladislava Vostárka inspirovanými reálnými životními situacemi a s přispěním kytary i studiového know-how Otakara Petřiny tak vzniklo album, jehož trvanlivost i vitalitu stvrdil jak čas, tak davy fandů napříč generacemi.

Ostatně skvěle to vystihuje například hudební publicista Petr Korál, který v bookletu reedice, čítajícím také málo známé fotky, píše: „Když s něčím člověk v raném mládí takříkajíc vyrůstá, má k tomu logicky vztah plný nostalgie. Ale tahle deska měla obrovský dopad zdaleka nejen na mě a především: přežila. Oslovuje posluchače i dnes, a co by mělo být větším důkazem její nadčasovosti?“

Rozhlasový dramaturg, moderátor a novinář Miloš Skalka pak tamtéž trefně dodává: „Když se Katapult objevil na scéně, fanoušci byli nadšení. Část hudebních kritiků se ale nechala slyšet, že jde o plytký projekt vyhnaný manažerskými prášky, který nevydrží do švestek. Kolik švestek se už ale od té doby urodilo a sklidilo! Když v roce 1980 vyšlo album Katapult 2006, zdál se ten inzerovaný rok z názvu hodně vzdálený. A Katapult žije dál, spirit kapely se nevytratil!“

Zdroj: Supraphon

 

 

 

Default User Image
JB, 24.05.2023 18:59
Album plné hitů? A kterých, smím vědět? To album je neskutečná -ina.