Režisér Ondříček předvedl Martě Issové, jak líbal Zátopek
Zdroj: Lucky Man Films

Režisér Ondříček předvedl Martě Issové, jak líbal Zátopek

Vytvořeno dne 05.07.2021

Film Davida Ondříčka Zátopek vstoupí do českých kin 26. srpna. Světovou premiéru bude mít 20. srpna na zahájení karlovarského festivalu. Příběh jedinečné sportovní legendy a čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka má plakát se slavným polibkem.

Zdroj: Falcon

Hlavní plakát k filmu je symbolický, je ztvárněním legendárního polibku Emila a Dany po doběhu maratónského závodu na OH v Helsinkách. Emil běžel tehdy tuto distanci poprvé v životě.

„Když jsem se začal probírat životem Dany a Emila Zátopkových, první mi do oka padnul tento neuvěřitelný snímek v cíli maratonu v Helsinkách. Rád si pod fotografiemi představuji příběhy a pod touto jsem viděl hodně  motivů. Velkou  lásku, ale  i trápení, které mezi sebou měli," říká režisér David Ondříček.  „Být vrcholový sportovec a žít v páru s vrcholovým sportovcem musí být strašně náročné. Lidé na sebe trochu žárlí, přemýšlí i o situacích mimo sport, zda mají mít děti, kdy nejlépe je mít, protože každý jde za svou kariérou a zároveň tvoří pár. Tohle vše musí být fyzicky i psychicky nesmírně náročné,“ pokračuje režisér. „Tahle fotografie pro mě symbolizuje moment smíření a obrovské lásky, která mezi Danou a Emilem byla. Rozhodl jsem se k tomuto momentu směřovat v celém filmu, a z toho logicky vyplynulo, že se stal ústředním motivem našeho hlavního plakátu,“ dodává režisér.

Představitelka Dany Zátopkové, Martha Issová, měla to štěstí, že se mohla s legendární atletkou několikrát setkat. „Po všem, co jsem se dozvěděla, třeba i z Danina vyprávění, jsem přesvědčená, že jejich vztah stál na veliké vzájemné úctě, respektu a na humoru. Oni se spolu dokázali smát. A stáli za sebou i v okamžicích, kdy překonávali těžkosti. Jejich vztah mě dojímá tím, jak byl ryzí a jak se navzájem snažili, aby se v něm ten druhý cítil dobře,“ říká Martha Issová.