Slavná rocková skupina Progres 2 vychází znovu na vinylu. Roman Dragoun dostal k narozeninám krásný dárek
Zdroj: Jef Kratochvil

Slavná rocková skupina Progres 2 vychází znovu na vinylu. Roman Dragoun dostal k narozeninám krásný dárek

Vytvořeno dne 29.03.2021

 

Brněnské centrum artrockové muziky bylo přinejmenším od poloviny 70. do poloviny 80. let zcela zásadní. A Progres 2 pak špičkovým představitelem studiově i pódiově promyšlených projektů.

Třetí kniha džunglí navázala na předchozí alba intenzitou tématu, mohutnou dávkou kytar Miloše Morávka a zpěvem a klávesovými nástroji Romana Dragouna. Základ, který tvořili bubeník, zpěvák, kapelník i producent Zdeněk Kluka a basáka Pavel Pelc, tak dostal silný nový impuls. Výhradním textařem byl zkušený Vladimír Čort. Točilo se v muzikanty oblíbeném slovenském studiu Pezinok v roce 1981 a album vyšlo v roce následujícím. Asi nejslavnějšími hity se staly „Muž, který se podobá odvrácené straně měsíce“ nebo „Neznámé nevpouštěj dál“, ale všechny písně a instrumentální plochy vytvářejí unikátní celek.

Reedici se dostalo autory dozorovaného remasteringu. Obal rekonstruoval Václav Houf a využil přitom vlastní originální dobové podklady. Zachován zůstal sleevenote Františka Horáčka, fotografie Jefa Kratochvíla i komplet písňových textů. Vznikl tak zajímavý reediční titul potvrzující minulou mimořádnost i současnou funkčnost té skvělé muziky. Zároveň je to malý narozeninový dárek Romanu Dragounovi, velké vokální a klávesové personě se zásadním podílem zdaleka nejen na Třetí knize džunglí. Na CD je album rozšířeno o bonus track, který kapela nahrála v letošním roce. Unikátní reedice vychází na 2LP, 2CD a digitálně.

„Třetí kniha džunglí byl pro mne úžasný zážitek se skvělými muzikanty, hudbou a nádherným námětem a zpracováním předlohy Rudyarda Kiplinga. V době bolševického režimu to byla pro nás i naše posluchače oáza svobody, lásky, tolerance, zákona a pravdy! Moc smutné je, že v dnešní korektně liberální době překrucování dějin, je Rudyard Kipling v mnoha zemích západu na černé listině. Moc si vážím toho, že skupina neustále hraje, tvoří nové projekty a jsem její součástí,“ doplňuje vznik reedice Roman Dragoun.

 

 

Default User Image
Trogar13@seznam.cz, 30.03.2021 19:39
Geniální hudba .Byl jsem na dvou koncertech, dokonce i v Banské Bystrici někdy v roce 1981-2 ! Mám je rád i tu krásnou muziku. A R.D. je borec.
Default User Image
Martin Pelnář, 31.03.2021 10:49
Dobrý den,

kapela mého dospívání....miloval jsem jejich skladby a provázeli mě celé studium na gymnáziu.....a jejich koncerty byly s fantastickou atmosférou........