"X-Men" Liev Schreiber je hostem karlovarského festivalu. Dědeček pocházel z Ukrajiny
Zdroj: herminapress

"X-Men" Liev Schreiber je hostem karlovarského festivalu. Dědeček pocházel z Ukrajiny

Vytvořeno dne 03.07.2022

 

V sobotu 2. července přivítal 56. MFF Karlovy Vary Lieva Schreibera. Na festival se herec vrátil po osmnácti letech, kdy zde s hercem Elijahem Woodem představili v Čechách natáčený snímek Naprosto osvětleno. Znám je zejména svou hlavní rolí ve filmu X-Men Origins: Wolverine, Zítra snad bude líp, Salt nebo Spider-Man: Paralelní světy. Dále hrál např. v Vřískot, Vřískot 2, Vřískot 3.

Americký herec, režisér a scenárista představil neziskovou organizaci BlueCheck Ukraine. „Naším cílem je distribuovat prostředky přímo na frontu na Ukrajině tak rychle, jak jen to bude možné,“ řekl v úvodu tiskové konference. „Status celebrity mi pomáhá zvýšit povědomí o tom, co se děje,“ sdělil přítomným novinářům.

Sám Schreiber má díky svému dědečkovi ukrajinské kořeny. I proto na jaře pomáhal na polsko-ukrajinské hranici a navštívil ukrajinský Lvov. V průběhu tiskovky přehrál přítomným dva videopříspěvky ze své cesty. Prvním byla reportáž o Lvovském orchestru, druhým rozhovor, který Schreiber vedl s vedoucími organizace Kidsave. „Někteří ze sirotků, které tato iniciativa pomohla evakuovat, našli útočiště v Česku. Děkuji Čechům, kteří se na jejich záchraně podíleli,“ vyjádřil vděčnost Schreiber.

Inspiraci v současné situaci dle svých slov rozhodně nehledá. „Známý po mně chtěl, abych natáčel videa s Ukrajinci a ptal se jich, jak se cítí. To mě vytočilo živíme se newsfeedem strachu a utrpení,“ podotkl s tím, že válka je sice jistě plná silných příběhů, ale jako společnost se v tomto příběhu právě nacházíme. „Teď rozhodně není čas vyprávět. A na to, abych hrál Zelenského, jsem příliš vysoký,“ uzavřel Schreiber.