Jedinečný hlas vynesl Pavlu Soukupovi cenu v oblasti audioknih a mluveného slova
Zdroj: herminapress

Jedinečný hlas vynesl Pavlu Soukupovi cenu v oblasti audioknih a mluveného slova

Vytvořeno dne 11.04.2024

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec má vedle mnoha rolí v divadle, filmu, televizi, dabingu či rozhlase na kontě více než stovku audioknih a dramatizací jako například Největší z Pierotů, Řek Zorba, Šógun nebo Vinnetou.

Příjemný baryton Pavla Soukupa mohou posluchači slyšet ve více než stovce audioknih a dramatizací. „Co mě na audioknihách baví? Čtení. Jak prosté. Psát neumím, tak rád čtu,” říká oblíbený herec i dabér, jehož příprava před natáčením samozřejmě začíná přečtením dané knihy. „Když je těžká, strávím nad ní víc času než ve studiu. Jako například u Oka světa Roberta Jordana. Když jde o mého milovaného autora Bohumila Hrabala, beru natáčení jako svátek,” uvádí. Nejvíce Pavel Soukup vzpomíná na audioknihu Není římského lidu Jarmily Loukotkové. „Nic výjimečného nevznikne ode mne. Jen od autora. Já se mohu jen naladit, soustředit a zkusit nic nepokazit,” dodává k tomu, co je dle jeho názoru důležité pro vznik výjimečné audioknihy. A na to, zda v oblasti audioknih, má nějaké plány, odpovídá: „Ano, budete se mi smát. Pustím se do Karla Maye, Syna lovce medvědů, v překladu Vítězslava Kocourka. A mou ctižádostí je, zaujmout kluky od sedmi do sedmdesáti let.”

Cenu obdrží Pavel Soukup z rukou loňské držitelky Tat´jany Medvecké 25. dubna během slavnostního vyhlášení Audioknihy roku, kdy budou oznámeny kompletní výsledky této ankety. V minulých letech cenu obdrželi vedle Tat´jany Medvecké Viktor Preiss, Jiří Lábus, Martin Stránský, Hana Maciuchová, Jiří Dvořák, Josef Somr nebo Zdeněk Svěrák. 

Pavel Soukup (*1948)
  • oblíbený český herec (divadelní, televizní i rozhlasový), dabér a voiceover (majitel příjemného hlasu, kterým doprovází například dokumentární filmy - nikdy ve filmu není vidět, jen slyšet) a také autor povídek.
  • Studoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově a divadelní fakultu AMU. Novinářem se nikdy nestal, ale má tuto profesi ve velké úctě.
  • Jeho hlasem k nám v češtině promlouvají slavní herci - například Arnold Schwarzenegger, Robin Williams, Gérard Depardieu či (podle jeho vlastních slov) jemu nejsympatičtější Robert Redford.
Asociace vydavatelů audioknih z.s.
  • sdružuje největší česká vydavatelství produkující audioknihy a mluvené slovo, která společně tvoří majoritní část trhu
  • Albatros Media, Audiolibrix, Audiotéka, Book Media, Euromedia Group, Fonia, OneHotBook, Publixing, Radioservis, Supraphon a Tympanum.
Proč poslouchat audioknihy (zdroj: publikace Nečtu! Poslouchám, autoři: Klára Smolíková, Lukáš Vavrečka, 2022):

 

  • Audioknihy podporují sluchovou paměť. Kdo se dokáže soustředit na mluvené slovo, má předpoklady uspět při studiu, protože lépe vnímá učitele či přednášející při výuce.
  • Nejen při studiu, ale i v každodenním životě je důležité dešifrovat vyslovená sdělení, všímat si intonace, tónu hlasu, náznaků a odstínů nejrůznějších promluv. Stejně tak je užitečné pamatovat si, co bylo řečeno – například při telefonním hovoru. Toto kritické rozumění mluvenému slovu lze posílit právě poslechem audioknih.
  • Hlasité předčítání představuje pro děti (ale jak ukazují výzkumy též pro dospělé) nejosvědčenější cestu k četbě knih. Poslech audioknih připravuje na samostatné čtení, děti se učí nová slova, a to i se správnou výslovností.
  • Cvičení sluchového vnímání a paměti je u dětí důležité pro předcházení řečovým vadám.
  • Rodinný poslech umožňuje společné sdílení. Vyposlechnutá audiokniha vyvolává diskuse, podněcuje výměnu názorů, motivuje k vyjádření vlastních postojů a zážitků.
  • Děti, které ještě samy nečtou, zvládnou poslechem vnímat daleko složitější příběhy a obsahy. Pro začínající čtenáře, kteří mají potíže se soustředěním, může být poslech mostem k četbě.
  • Pro mnohé dospělé představuje poslech audioknih v dnešní hektické době úsporu času. “Číst ušima” lze v autě, při domácích pracích či při mechanických činnostech, oči i ruce jsou totiž při poslechu volné.
  • Audioknihy trénují paměť a pozornost. Leckoho možná překvapí, že poslouchat během mechanické či rutinní činnosti je mnohem snazší než soustředěný poslech v nečinnosti.
  • Poslech může udržovat pozornost při monotónní činnosti, jakou je například řízení.
  • Poslechem se podobně jako četbou rozvíjí slovní zásoba, soustředění, představivost, kultivují se postoje, hodnoty a názory, posiluje se empatie i schopnost chápat pluralitu náhledů.
  • Audioknihy jsou branou k obrovskému množství textů a literárních děl, na jejichž četbu nezbývá lidem čas. Poslechem porozumění napsanému nestrádá, naopak kvalitní audioknižní nahrávka nabízí posluchačům interpretační klíč.