Kdyby nežil v Československu, byl by světovou hvězdou! Legendární dirigent nyní zveřejnil hotový poklad!
Zdroj: herminapress

Kdyby nežil v Československu, byl by světovou hvězdou! Legendární dirigent nyní zveřejnil hotový poklad!

Vytvořeno dne 11.12.2023

Hudebník, trumpetista a dirigent Václav Hybš (88) se během své dechberoucí kariéry, která započala už v polovině 50. let, stal výsostným představitelem tzv. easy listening hudby. Sám o sobě s humorem sobě vlastním říká, že se stal Jamesem Lastem pro chudé. Faktem je, že kdyby se narodil někde jinde, stal by se díky svému umění světovou hvězdou.

Byl báječným trumpetistou, jedinečným aranžérem a obdivuhodným kapelníkem svého orchestru. S ním absolvoval množství koncertů, na kterých těšil své početné publikum. S ním také zazářil během měsíčního angažmá Hany Hegerové, Waldemara Matušky a Yvonne Přenosilové v pařížské Olympii a na Světové výstavě Expo v kanadském Montrealu (1967), třikrát na Plese Vídeňských filharmoniků (1979, 1982, 2002) nebo během dvou koncertů v pražské Lucerně, na kterých se svým orchestrem doprovázel slavnou francouzskou šansoniérku Mireille Mathieu (1987). A v roce 2016 zabodoval i na rockovém festivalu Trutnoff Open Air. Tam přes počáteční obavy se svým orchestrem vystoupil mezi undergroundovými, rockovými, folkovými, etno, punkovými a metalovými kapelami.

Při výběru repertoáru se Václav Hybš vždy orientoval na skladby, které měly a dodnes mají zaručenou oblibu u širokého posluchačského okruhu. Podíl na jejich úspěchu měly i dokonalé, atraktivní a vtipné instrumentace, vyhýbající se novátorským experimentům. „Při výběru toho, co budeme hrát, se řídím citem,“ prohlásil už před lety Václav Hybš. „Jsou totiž hranice, které nelze překročit, abych naše posluchače neztratil. Odmítám interpretovat vykonstruované, byť i umělecky zajímavé záležitosti, které bychom ale nakonec hráli jen pro sebe. Podřizuji se požadavkům posluchačů. A že to není zbytečná práce, o tom nás přesvědčuje odezva u publika.“

Václav Hybš spolupracoval snad se všemi našimi zpěváky populární hudby. „Vždy mi šlo o to, abych pro ně vymyslel něco, co ještě nikdy před tím nezpívali. Abych je překvapil a pro svůj nápad současně nadchnul,“ svěřil se Hybš. Mimořádně se mu dařilo i s pěvci tzv. vážné hudby, kteří dosáhli světového renomé – např. s Evou Urbanovou, Peterem Dvorským a se Štefanem Margitou

Písničky, které na tomto dvojalbu najdete, vznikly v letech 1966 – 2006, a Jan Adam a Jan Fiala je našli v archívech Supraphonu, Českého rozhlasu, Warner Music, Multisonicu a především v archívu České televize. Na 2 CD zařadili především dosud nevydané nahrávky. Je jich šestadvacet.