Když vedle faráře hraje Svěcený. Co ti dva spolu probírali?
Zdroj: herminapress

Když vedle faráře hraje Svěcený. Co ti dva spolu probírali?

Vytvořeno dne 19.12.2022

Když se sejde houslový virtuos a farář, je předpoklad, že povedou debaty vážného charakteru. K údivu všech však Jaroslav Svěcený a Zbigniew Czendlik probírali ryze praktické problémy.

„Zbyšek obdivoval moje boty, jsou praktické a zdravé. Ano, jsou to dražší boty, ale vyplatí se. Zbigniew je farář, také je hodně na nohou, nemůže kázat vsedě. Já také stojím při hraní několik hodin denně. Se Zbyškem se známe dlouho, a když mám koncert poblíž Lanškrouna, vždycky dojde. Děláme si legraci, že vedle duchovního hraje Svěcený,“ usmíval se houslista při vánoční akci v prostorách Pojišťovny VZP.

Jaroslav Svěcený bude koncertovat i o Vánoční svátky. Jediný luxus volného dne si dovolí na Štědrý den, který bude trávit s maminkou v rodném Hradci Králové. Prozradil, co maminka nachystá na sváteční stůl. „Jako hlavní jídlo máme zajíce na černé omáčce. To je rodinný zvyk. Sladkokyselá opáčka s rozinkami a mandlemi, s troškou uzeného. Nejlepší je to odleželé do druhého dne. Bramborový salát s rybou máme jako dezert. A nechybí rybí polévka. To je práce maminky. Já moc ruku k dílu nepřiložím, spíš konzumuji,“ uvedl Jaroslav Svěcený a připustil, že by ho vaření možná i bavilo. Jen si musí dávat na prsty. „Jednou jsem se fiknul o dveře a měl jsem na prstě dva stehy. Naštěstí to bylo na ukazováčku pravé ruky, v které držím smyčec. Z té doby mám fotky, mám zafačovanou bambuli na ukazováčku a hraju ve fraku na koncertě.“

Letošní, koncertně náročný rok, končí pro houslového virtuosa 26. prosince a začíná už 1. ledna. Na odpočinek má Jaroslav Svěcený dost málo času. „Teď jsem se vrátil z velkého koncertu v Bejrútu. Pak hraji do 23., kdy mám tradiční koncert v Rožmitále pod Třemšínem. Po Štědrém dni si musím přivstat a jít na zkoušku, protože mám dva koncerty s varhaníkem Václavem Uhlířem u nás v Hradci a 26. prosince končím na zámku Konojedy. Pak hned 1. ledna mě čeká Novoroční koncert ve Staré Boleslavi,“ sypal ze sebe Jaroslav Svěcený termíny svých koncertů.

Slíbil, že si také dá na chvíli od koncertování volno. „V druhé polovině ledna si dám „voraz“ a pojedu si někam do tepla odpočinout. Letošní rok byl náročný, ale jsem šťastný, protože housle a hudba jsou vlastně terapie. Koncerty jsou úžasné, lidé si to užívají, mají radost ze života, co víc si přát.“