Terezie Kovalová s hořící korunou a smyčcem. Klid jí dodával hasičák za zády
Zdroj: Se svolením Pyroterra

Terezie Kovalová s hořící korunou a smyčcem. Klid jí dodával hasičák za zády

Vytvořeno dne 17.06.2021

Již za necelý měsíc ožije Křižíkova fontána na pražském Výstavišti živelnou show plnou ohně, vody a světelných efektů. Ojedinělé představení Magická fontána nabídne pod širým nebem příběh Františka Křižíka v sedmi prázdninových večerech. Jednu z hlavních rolí ztvární přední česká violoncellistka Terezie Kovalová, která si vyzkoušela při víkendovém focení kostým Královny ohně, včetně hořícího smyčcea koruny. Budovou staré slévárny létaly až dvacet metrů vysoké plameny.

Magická fontána doslova stojí na ohňových efektech, ve kterých se zároveň mísí stříkající barevná voda z fontány, kterou doplňují světelné obleky akrobatů a tanečníků. Terezie Kovalová si pochvaluje svoji zápornou roli Královny ohně, která se snaží v Magické fontáně Františku Křižíkovi pokusy s elektřinou překazit. Jakmile se oblékla do kostýmu, doslova se převtělila. „K ohni je potřeba mít zdravou dávku respektu. Překvapilo mě, že hořící koruna nebyla na mé hlavě až tak cítit horkem jako spíš váhou. Trochu jsem se toho děsila, ale pocit horka je naštěstí vzdálený. Je to hezká výzva,“ upřesnila Terezie Kovalová. V představení zazní původní hudba z dílny skladatele Juraje Kličky v doprovodu s bicími a violoncellem

Během víkendového focení na promo materiály Magické fontány létaly do vzduchu dvacetimetrové plameny a málem chytlo i violoncello. V pohotovosti tak byly hasicí přístroje i vyškolený tým producentské společnosti Pyroterra. „Občas jsme zažili i horké chvilky. Scény, které diváky čekají, mají ukázat, jak vlastně svět ohně soupeří se světem elektřiny Františka Křižíka – že oheň žije, dává nám energii, ale stále je potřeba myslet na to, že je dobrý sluha ale špatný pán. Věřím, že diváci budou hořící korunu Královny ohně i plamenomety v jejím okolí sledovat se zatajeným dechem,“ říká Marek Solnička, režisér a autor Magické fontány.

Původní české představení produkuje společnost Pyroterra, která patří mezi průkopníky světelných rekvizit, kostýmů a práce s ohněm a světlem. Křižíkova fontána se probudí při premiéře 8. července 2021 po čtyřech letech. Následovat bude ještě dalších šest prázdninových repríz.

Součástí projektu jsou také dobové rekvizity. Například nově vyrobený Teslův transformátor, který s elektrickými výboji o milionech voltů hraje hudbu přímo před očima diváků, nebo obloukové lampy-zázračné technologie 19. století vylepšené o současný pokrok.

Křižíkovu elektricky osvětlenou fontánu mohli poprvé vidět Pražané v roce 1891 při příležitosti Všeobecné zemské výstavy. Sestrojil ji „český Edison“ František Křižík a měla velký úspěch. Její současná podoba je z doby, kdy slavila sto let – z roku 1991. Tehdy se dočkala rekonstrukce u příležitosti Všeobecné československé výstavy. V 19. století bylo na dně bazénu na padesát barevných reflektorů, nyní ji osvětlují stovky různobarevných světelných zdrojů.