Poslední rozloučení s Evou Zaoralovou. Přišel Bartoška, Bohdalová, Eben a další
Zdroj: herminapress

Poslední rozloučení s Evou Zaoralovou. Přišel Bartoška, Bohdalová, Eben a další

Vytvořeno dne 21.03.2022

Dnes se rodina, přátelé a známí rozloučili s dlouholetou uměleckou ředitelkou karlovarského filmového festivalu Evou Zaoralovou, která zemřela ve věku 89 let.

Do lavic ve smuteční síni strašnického krematoria zasedli Jiří Bartoška , Kryštof Mucha, přišli také Jiřina Bohdalová, Zdeněk Svěrák, Eliška Balzerová s manželem, marek Eben, Jan Hřebejk a další.

Eva Zaoralová je držitelkou několika prestižních ocenění, třeba plakety s palmou z francouzského filmového festivalu v Cannes za dlouholetou žurnalistickou činnost. Prezident Václav Klaus jí udělil v roce 2010 medaili Za zásluhy 2. stupně. V roce 2012 se stala držitelkou francouzského vyznamenání Řádu umění a literatury.

Cenou za umělecký přínos na ni pamatoval před lety i karlovarský filmový festival a v roce 2017 získala Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii. „Když jsme začínali, tak jsem ani já nevěděla, jak se dělá program. Věděla jsem, že by to měly být dobré filmy a kde se vybírají. Všechno jsme se časem naučili. Spolupracovali se mnou jednotlivci, třeba Ondřej Zach. Festival se ale časem proměnil. Asi i proto, že se nám už v někdy 90. letech podařilo publikum upoutat. Začali sem jezdit kvůli zajímavým filmům,” vyprávěla o začátcích filmového festivalu v červenci 2018 na Českém rozhlase Plus. 

Zaoralová se narodila 28. listopadu 1932 v Praze. Vystudovala francouzštinu a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Překládala z italštiny a francouzštiny, například Federica Felliniho, Michelangela Antonioniho či Georgese Simenona.

Působila jako tlumočnice a překladatelka, od začátku 60. let spolupracovala s filmovými časopisy Kino a Film a doba, současně s časopisem Světová literatura a s nakladatelstvím Odeon.

Napsala řadu článků a publikací věnovaných především francouzskému a italskému filmu, přednášela dějiny filmu na FAMU. Kromě dlouholetého působení ve vedení filmového festivalu v Karlových Varech zasedala v porotách mnoha významných filmových festivalů, mimo jiné v Cannes, Berlíně či Benátkách.