Poslední rozloučení s Josefem Somrem. Kdo přišel vzdát poslední poctu?
Zdroj: herminapress

Poslední rozloučení s Josefem Somrem. Kdo přišel vzdát poslední poctu?

Vytvořeno dne 26.10.2022

 

Ve strašnickém krematoriu se rodina, přátelé a známí naposledy rozloučili s hercem Josefem Somrem, který zemřel ve věku 88 let.

Poslední sbohem přišli legendárnímu herci vzdát kolegové z branže Jitka Zelenohorská, Jan Kačer, ředitel Národního divadla Jan Burian, Taťjana Medvecká, Jiří Bartoška, Eliška Balzerová, Antonín Hardt, Pavla Břínková a další osobnosti.

Smuteční projev a vzpomínku pronesla Taťjana Medvecká.   

Většina filmových fanoušků si bude Josefa Somra připomínat v oscarovém filmu režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, jako výpravčího Hubičku, razítkující zadeček herečky Jitky Zelenohorské.

Zazářil i v dalších nezapomenutelných filmových rolích. Vzpomeňme například na pohádku Tři veteráni a jeho roli vojenského vysloužilce. Pokračovat můžeme profesorem Ječmenem v sérii o Básnících.

Televizní diváci a seriáloví milovníci si pak jistě vzpomenou na jeho trafikanta Soumara, ze seriálu Byl jednou jeden dům. Nemocnice na kraji města, Zdivočelá země nebo příkladně Cirkus Humberto. V těchto a mnoha dalších seriálech Josef Somr hrál.

Mimo jiné je držitelem Českého lva, ceny prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V letech 1997 a 2001 obdržel Cenu Thálie