Prezident Pavel má pamětní bankovku. Sběratelé ji prý nebudou chtít. Vše ukáže čas
Zdroj: herminapress

Prezident Pavel má pamětní bankovku. Sběratelé ji prý nebudou chtít. Vše ukáže čas

Vytvořeno dne 13.03.2024

Tvrdí to v rozhovoru pro Seznam zprávy šéf pražské pobočky České numismatické společnosti Zdeněk Petráň. Jenomže tahle pamětní bankovka má jednu neoddiskutovatelnou přednost a to, že v přeneseném slova smyslu připomíná, že se na Pražský Hrad vrátila slušnost, empatie, demokratická diskuze a v neposlední řadě se v mnoha případech navazuje na odkaz Václava Havla.

Je zde tedy v širším měřítku také společensko - historický přínos, který může být pro sběratele budoucích generací velmi ceněn. Navíc, proč bankovku ještě před jejím vydáním hanit a tvrdit o ní, že je sběratelsky bezcenná.

Slova versus praxe

Ano, v mnoha případech se v obchodní činnosti něco jiného tvrdí, a něco jiného se ve skutečnosti děje. Mnozí sběratelé jsou totiž velmi dobří obchodníci. A to nepíši ve špatném slova smyslu. Jsme, jací jsme. Budou vám s vážnou tváří tvrdit, že album známek po dědečkovi je skoro bezcenné, ale z dobré vůle vám za něj pár stovek dají. Jenomže v tom albu může být jedna známka, která onomu profíkovi schází do série, a tou jednou známkou se cena série známek vyšplhá do velmi pěkné výše.

Sběratelskou hodnotu určí čas

A stejné to může být i s touto pamětní bankovkou. Myslím, že je předčasné tvrdit o určitém druhu zboží (byť by to byla pamětní bankovka), že je pro sběratele bezcenná. Pana Petráně neznám. Na rozdíl ode mne, laika stran numismatiky, je jistě kovaný odborník, ale mohu se domnívat (netvrdím), že je to přesně ona obchodní politika, jak napsáno o odstavec výše. (Anebo nemá rád pana presidenta – usmívám se). Jestli bude bankovka na trhu ceněna nebo ne, jistě ukáže čas.

Výtěžek z prodeje bankovky půjde na charitu

Všechny peníze utržené za prodej bankovky půjdou na účet Nadačního fondu Evy Pavlové. Což je dobrá zpráva. Pamětní bankovku vydává nadační fond ve spolupráci se Státní tiskárnou cenin na počest ročního výročí inaugurace prezidenta Petra Pavla. Cena jednoho kusu je 3 500 Kč. Bankovky lze zakoupit na adrese www.desetmilionusrdci.cz. Za realizací projektu stojí společnost VDN Promo.

Zdroj: Autorský článek, Seznam zprávy, VDN Promo