Přijdou herci a zpěváci o práci? Podle analytiků se nad uměleckými profesemi zatahují mraky
Zdroj: herminapress

Přijdou herci a zpěváci o práci? Podle analytiků se nad uměleckými profesemi zatahují mraky

Vytvořeno dne 25.08.2022

 

Podle ekonomických analytiků bude do roku 2030 cirka milion zaměstnanců vykonávat profese, kterým zjednodušeně řečeno hrozí zánik.  V ohrožení je tak zhruba 330 tisíc zaměstnanců, kteří přijdou o práci. Jak níže uvedeno, týká se to též uměleckých pracovníků.

Z řad umělců, tedy mimo jiné také herců, hudebníků, zpěváků, filmařů a dalších výkonných umělců, má přijít do roku 2030 o práci (ve své profesi) ze současného počtu (100%) více jak 22% (šest a půl tisíce) lidí. Mezi další ohrožené profese se mezi jiné řadí právníci, úředníci nebo ekonomové.

Laicky řečeno: Podle ekonomických a demografických studií je výkonných umělců dnes na trhu práce mnohem více, než je schopna (ochotna) společnost uživit.  Navíc z uměleckých škol do české ekonomiky rok co rok odchází další dostudovaní, kteří se hodlají poprat o místo na slunci a věří, že právě oni jsou ti vyvolení, jež se uměním nejen v pohodě uživí, ale budou to právě oni, jež zazáří na samém vrcholu uměleckého světa.       

Na analýze českého trhu práce do roku 2030 se podílela Poradenská společnost Boston Consulting Group a nezisková organizace Aspen Institute Central Europe a poukazuje na hlavní změny, které ovlivní následující dekádu. Důvodů proč se tak má stát, je několik. Mezi jinými jsou to příkladně ekonomické vlivy, v důsledku klimatických změn nebo důsledky covidu 19.

Avšak jak autoři studie uvádějí, jdou umělecké profese jen těžko modelovat. Jde o odhady s ohledem na počet umělců vůči populaci a kapacitě škol. Na druhou stranu je samotná analýza dobrá k zamyšlení.

Zdroj: Herminapress, Poradenská společnost Boston Consulting Group a nezisková organizace Aspen Institute Central Europe, Seznam Zprávy – Karolína Štuková

 

 

 

Default User Image
milanmid, 25.08.2022 15:07
Alespoň se zbavíme těch podprůměrných a průměrných !!Žádné dotace bud na to máš nebo končí !!!!! ČT je většinou drží nad vodou
Default User Image
Jindřich Rejnart, 26.08.2022 09:20
Myslím si ,že na rozdíl od výtvarníků mají herci u nás na růžích ustláno. Filmy se u nás netvoří,ale vyrábějí za vydatné pomoci ČT.Podle toho to také vypadá .Nedosahují ani zdaleka hodnot filmů šedesátých či sedmdesátých let.
Default User Image
Naďa Holmanová, 26.08.2022 14:01
Myslím, že k žádnému výběru nedojde! Zase půjde o známosti jakéhokoliv typu, které není třeba upřesňovat. Budou hrát ti samí herci a herečky a ostatní si ani neškrtnou!
České filmy jsou za poslední desítky let příšerné a bez úrovně, hrají v nich stále ti samí lidé. Až na opravdu drobné vyjímky se na ně nedá koukat, což činím!
Default User Image
hana, 27.08.2022 10:07
Ano po vzoru Ameriky se roztrhl pytel s nekonečnými seriály kde hrají jedni a ti samí herci. Na to se nedá dívat ani se nedívám,stačí upoutávky kterými nás masírují celé dny. To si raději pustím Chalupáře i tu starou nemocnici či sanitku.
Default User Image
Petr Majevský, 26.08.2022 19:47
Jejich povolání je zbytné,přestože si myslí opak.Kromě "umělců" se to týká i dalších profesí,jako politologové,sociologové a vůbec všechny humanitní obory.Stejně tak úředníků,právníků,jichž je už dnes nadbytek a dalších nevýkonných profesích.Na 5 dělníků je potřeba 8 "manažerů" a to se nemůže v budoucnu uživit.
Default User Image
Jarda, 27.08.2022 17:51
jsem pro to, aby si umělci vydělávali na základě tržního řešní a ne na základě toho, že je vláda (stát) dotuje například pomocí ČT, příspěvku na kinematografii atd. Prostě ať pracují jako my dělníci a ne jako někdo, kdo je něco víc. Jenže tento socialistický stát nic takového nepřipustí. Vždy se najdou lidé, kteří si "koupí" hlasy před volbama tím, že někou slíbí sociální dávky, transfery atd.
Default User Image
James Lurk, 28.08.2022 09:35
Pane bože, zase ti "herci". Desetiletí na všech frontách (TV, časopisy, média) uměle protěžovaná skupina šašků, které společnost nepotřebuje. To že lidí přichází o práci je zcela normální a týká se všech skupin obyvatel, je zcela v pořádku že i HERCŮ a už ten fakt opět, že se o tom píše, něco říká o tom celém. Moje maminka taky přišla o práci, nikde se o tom nepsalo a to zdaleka neměla nahrabáno tolik, co tihle brečící HERCI. Dobré ráno všem.
Default User Image
James Lurk, 28.08.2022 09:43
Nepochopím jakoukoliv podporu nebo dotace divadel ze státního rozpočtu. Když si na sebe jakákoliv podnikatelská činnost nevydělá, je proto důvod, není o to na trhu zájem. Ale přijde stát a začne to dotovat, čímž naruší cenové signály. Uhradí to z násilím vybraných daní, nebo na dluh, z inflace! Základy ekonomie. Já jako občan do divadla nechodím, dle mě divadlo patří do středověku a nechci to platit ze svých daní. Ať to platí nějakej filantrop, tak dlouho, dokud taky nezkrachuje.
Default User Image
cyberia12, 30.08.2022 09:30
Jste asi bohužel mileniální produkt konzumní společnosti a jen doufejme že jste v menšině. Upřímně když vám vadí že stát dotuje některé kulturní instituce jak by jste to udělal vy? Zrušil divadla, muzea a galerie? Jestli vám vadí být součástí společnosti která podporuje a váží si kulturních hodnot tak se z ní vyčleňte a přesuňte se někam kde vám to bude vyhovovat. Ale hlavně používejte ochranu !!!!