První česká „tarantinovka“ je dotočena. Trailer bude představen v prosinci
Zdroj: Se souhlasem Regner Kovář Production

První česká „tarantinovka“ je dotočena. Trailer bude představen v prosinci

Vytvořeno dne 31.10.2022

Nový český film Zatmění, který do kin vejde na začátku března, je dotočen. Režisér Petr Kubík se z lesů Voděradských Bučin přesunul do střižny, kde pracuje na postprodukci thrillerové komedie inspirované tvorbou Quentina Tarantina. Ve filmu pohybujícím se na hranici několika žánrů se představí Jakub Štáfek, Jan Zadražil, Ján Jackuliak a Tereza Švejdová. Zatmění vzniká pod hlavičkou nové filmové produkce Regner Kovar Pictures podle scénáře jednoho z producentů, JC Kováře. Zázemí štábu bylo během natáčení z velké části napájeno ze solárních panelů, jednalo se tak o historicky první českou “zelenou” produkci.

Točilo se 18 natáčecích dnů, 220 hodin, z toho téměř  80 hodin v noci během 6 nočních směn, které byly opravdu náročné. Člověk měl úplně otočený biorytmus víc než týden. To bych řekl, že bylo asi nejnáročnější na celém natáčení, ale bylo to zapotřebí, protože ta noc hraje skvěle,” říká herec Jakub Štáfek a jeho kolega Ján Jackuliak s úsměvem přitakává:Pro mne bylo noční natáčení také těžké a najnáročnejší na něm bylo běhání po lese s těžkou zbraní v ruce! Pan režisér chtěl, abych vypadal jako profík v kondici. Dal jsem to, a to musím podotknout, že mi je 44 let! Ale raději neřeknu, jak jsem se cítil druhý den!”

Je to tak, nejnáročnější na každém natáčení jsou vždy nočky, kdy je potřeba držet pozornost a se zatnutými zuby se snažit každou minutu dostat z natáčení a z herců to nejlepší,” uznává i režisér Petr Kubík.

Pro nepřízeň počasí a téměř vytrvalý déšť si filmaři museli z lesní cesty neplánovaně vyrobit improvizované studio. Na “střechu” lesního studia bylo použito více než 700 m2 plachet, což pro lepší představu odpovídá velikosti jednoho a čtvrt basketbalového hřiště. Po stromech při instalaci plachet šplhal nejen samotný architekt filmu, ale také jeden z producentů a scénárista JC Kovář.

Zázemí štábu bylo napájeno částečně ze solárních panelů. Tato mobilní fotovoltaická elektrárna byla společným dílem generálního partnera Energetického Holdingu Malina a produkce Regner Kovar Pictures. Z energie vyrobené ze solárních panelů filmaři dokázali pokrýt spotřebu většiny zázemí s výjimkou vysokonapěťových spotřebičů. Je nutné podotknout, že i přes nepřízeň počasí, déšť a zataženou oblohu, solární panely energii vyráběly. Ekologicky se tvůrci chovali i během volnočasových aktivit, které si v Bučinách užívali.

​​”Během natáčení se převážně mužský štáb rozhodl využít toho, že jsme 12 dní v lese a po natáčení se konal v okolních lesích airsoftový teambulding, kdy se ale bohužel část hráčů přiblížila k roztočeným místům a ráno byla naše hlavní scéna plná bílých kuliček. Zdůraznil bych eko kuliček, biologicky rozložitelných,” usmívá se producent a scénárista JC Kovář.

“Veselých historek z natáčení” mají filmaři víc než dost, na jednu zavzpomínal Ján Jackuliak: “Točili jsme v noci. Myslím, že bylo kolem půl čtvrté ráno a já jsem usnul. Přišli mě vzbudit na klapku a já jsem se musel zeptat, jaký film to vlastně točíme, protože jsem měl absolutní black out, nevěděl jsem, kde jsem, kdo jsem a co dělám v noci uprostřed lesa.. Trvalo mi asi minutu, než jsem pochopil, že jsem na Zatmění a hraju absolutního šílence.... No prostě noční natáčení není moje silná stránka. Ale zvládl jsem to a moc se těším na výsledek. Film Zatmění  je můj splněný sen.”

První trailer filmu Zatmění bude představen v rámci tiskové konference v polovině prosince.