Režisér Jiří Menzel by slavil třiaosmdesátiny. Co nevíte o jeho nejslavnějším filmu Ostře sledované vlaky?
Zdroj: Archiv

Režisér Jiří Menzel by slavil třiaosmdesátiny. Co nevíte o jeho nejslavnějším filmu Ostře sledované vlaky?

Vytvořeno dne 23.02.2021

 

23. února by Jiří Menzel oslavil třiaosmdesátiny. O tom, že jeho film Ostře sledované vlaky získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film, víme. Nic méně již málokdo ví, že předlohou filmu byla osobní zkušenost autora, tedy Bohumila Hrabala. Ten na konci války sloužil jako výpravčí v Kostomlatech. V té době (2. března1945) došlo v blízké železniční stanice Stratov k výbuchu německého muničního vlaku. Prsty v této akci měla partyzánská skupina Podřipsko z Lysé nad Labem.

Samotné natáčení se neobešlo bez úrazů. Například Květa Fialová v roli hraběnky spadla z koně, následkem čehož byl otřes mozku.

Role Zdeničky Svaté (té orazítkované) byla (prý) původně nabídnuta Ivě Janžurové. Ta ji však omítla, jelikož se styděla ukazovat zadek. Kamerové zkoušky na tuto roli absolvovala také Helena Vondráčková. Neúspěšně. Chyba byla ve výškovém rozdílu Václava Neckáře a Heleny. Byla prostě moc vysoká. Škoda. Bylo by jistě pikantní dnes sledovat orazítkované pozadí Šíleně smutné princezny

Film měl původně režírovat Juraj Herz.

Roli Máši (přítelkyně Václava Neckáře) původně hrála Naděžda Gajerová. Po dvou měsících natáčení ji vystřídala Jitka Bendová. Mnohé scény se tak musely přetáčet.

Film i přes zisk Oscara, neměl u tehdejších normalizačních úředníku na růžích ustláno. Byl na dlouhých dvacet let uzavřen do trezoru a nesměl se promítat. Největší pifku měl na Menzela filmový kritik Jan Kliment a to kvůli Menzelově poznámce, že film se odehrává v době: “Kdy vlaky ještě jezdily včas a železničáři nosili čisté uniformy.“ Vedení Barrandova chtělo, aby se Menzel veřejně vzdal Oscara a tím projevil jakési pokání. Nakonec se Menzelovým „pokáním“ stal film Kdo hledá zlaté dno (1974)

Americký týdeník Time, zařadil film do stovky nejlepších filmů všech dob.  

Pro připomenutí ještě některé postavy slavného filmu: Václav Neckář – Miloš Hrma, Josef Somr – výpravčí Hubička, Naďa Urbánková – Viktoria Freie, Jitka Zelenohorská – Zdenička Svatá, Vlastiil Brodský – rada Zedníček, Květa Fialová – hraběnka, Jitka Bendová – Máša.