Rozloučení s hudebním kritikem Jiřím Černým. Přišli Rottrová, Janda, Zapletal a další
Zdroj: herminapress

Rozloučení s hudebním kritikem Jiřím Černým. Přišli Rottrová, Janda, Zapletal a další

Vytvořeno dne 24.08.2023

Uznávaný kritik a publicista Jiří Černý zemřel ve čtvrtek, 17. srpna, v pražské nemocnici v Dejvicích. Bylo mu 86 let. Pohřeb se konal v Kostele Nejsvětějšího Salvátora.

Poslední sbohem Jiřímu Černému přišli dát Jiří Tichota ze Spirituál kvintetu, hudebník Petr Janda, Marie Rottrová, Miloš Zapletal, ředitel České televize Petr Dvořák, novinář Jan Rejžek, hudební kritik Josef Vlček, Cyril Svoboda a další.

Jiří Černý byl první nehudebník uveden do Síně slávy hudebních cen Anděl. Dá se říci, že byl vždy u zásadních věcí, které hýbaly českou, respektive československou historií. Jako dlouholetý přítel Václava Havla byl v roce 1989 u toho, když se zakládalo Občanské fórum a jeho hlasem též zazněla 24. listopadu 1989 informace, že předsednictvo ÚV KSČ odstoupilo.

Jiří Černý byl velký znalec hudby napříč žánry. Napsal několik knih, uváděl rozhlasové pořady. Jeho „Dvanáct na houpačce“ byla vůbec první rozhlasová hitparáda a její vysílání komunisté zakázali poté, když odvysílal písně Karla Kryla a to i s písní Bratříčku, zavírej vrátka. 

 

Video soubor

Zdroj: Aplausin.cz