Střelba na fakultě si vyžádala 14 obětí. Lidé zapalují svíčky před Karolinem
Zdroj: herminapress

Střelba na fakultě si vyžádala 14 obětí. Lidé zapalují svíčky před Karolinem

Vytvořeno dne 22.12.2023

Datum 21. prosince 2023 bude už navždy zapsáno v historii jako velmi tragický den. Ozbrojený student pražské filozofické fakulty zastřelil 14 lidí a dalších několik desítek bylo zraněno. Vrah se potom sám zastřelil.

„Dnes v odpoledních hodinách došlo na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy k ozbrojenému útoku, který způsobil nejen zranění, ale i ztráty na životech. Jsme otřeseni a truchlíme nad zmařenými životy. Vyjadřujeme hlubokou soustrast všem pozůstalým a soucítíme se všemi, kterých se situace jakýmkoliv způsobem dotýká. V současné chvíli se pokoušíme získat co nejvíce informací a koordinujeme krizovou pomoc. Prosíme nyní všechny, aby se pokusili zachovat klid. Informace budou průběžně následovat,“ oznámila na svých stránkách Filozofická fakulta UK.

Před budovou rektorátu Univerzity Karlovy na Ovocném trhu, tzv. Karolinu, vzniklo pietní místo, kde mohou lidé zapálit svíčky za obětí čtvrteční střelby na Filozofické fakultě. Zemřelo tam 14 lidí.

Vláda vyhlásila na sobotu 23. prosince státní smutek. Kabinet o tom rozhodl na jednání, jehož se účastnil i prezident Petr Pavel.