Trapnostem na Českých lvech nezabránil ani Marek Eben. Zasáhnout musel režisér Michal Čech
Zdroj: herminapress

Trapnostem na Českých lvech nezabránil ani Marek Eben. Zasáhnout musel režisér Michal Čech

Vytvořeno dne 10.03.2024

Možná se dalo očekávat, že přítomností Marka Ebena při předávání cen Česky lev skončí trapnosti, kterých jsme nebyli ušetřeni v některých ročnících minulých. Jenže scénář míní a potrefení umělci, chtějíc si užít svých pět minu slávy (trapnosti), nezklamali.

Daria Kashcheeva: Vrchol trapnosti

Zahraniční absolventka pražské FAMU Daria Kashcheeva (38!) obdržela Cenu MAGNESIA Za nejlepší studentský film. Až potud vše v pořádku, byť se vkrádá myšlenka, jak mohou studenti FAMU, kterým je něco přes dvacet, uspět v soutěži se „studentkou“, které je bezmála čtyřicet a má za sebou mnoho filmových zkušeností. Tragikomedií se však stal její pobyt na jevišti a její „děkovná řeč“, která by se dala přirovnat klaunskému mudrování při pořadu Na stojáka.

Špatně, nebo dobře? Je to půl na půl

Diskutovat o obsahu je na těchto řádcích vcelku zbytečné, protože se, jak jinak vytvořily dva tábory. Jedni obsah vychvalují, druzí se mu vysmívají a všichni svůj názor obhajují velmi tvrdě. Co jiného čekat. Důležité je ovšem to, jakou formou byl příspěvek na jevišti sdělen.

Klauniáda Darii Kashcheevy

„Já jsem se zprvu domníval, že si to děvčátko připravilo humorný výstup a včas uveřejní jakousi pointu. Ovšem po několika vteřinách jsem se opotil, protože mi došlo, že to myslí vážně. No, jestli má být tohle reprezentantka nastupující filmové generace, tak nás Bůh ochraňuj,“ ohodnotil jeden z přítomných celé extempore.

Včasný zásah shůry režiséra Michla Čecha

Fakt, že to celé Daria Kashcheeva četla z mobilu, zakoktávala se, používala fráze týkající se stáří svých vaječníků a své dělohy, a povýšeno na druhou to celé přednášela v přímém přenosu na půdě slavného Rudolfina, jaksi umocnil celou trapnou chvilku. Zaplať Bůh zásahu režiséra Michala Čecha, který tu ostudu rázně ukončil. Podle mnoha diskutujících zastínila tato trapnost i legendární výstup Daniela Landy a jeho kohouta na Slavící ch 2012. Závěrem mi dovolte citovat ještě jednoho z diskutujících na sociálních sítích: „Tuhle dámu si většina nebude pamatovat podle jejího jména, ale provždy se stane: „Ta s těmi vaječníky“.

Klaunské číslo Jana Svěráka a Václava Marhoula

Na rozdíl od výše napsaného, bude za pár dnů zapomenut jistě dobře míněný, avšak vcelku trapný „hudební výstup“ pánů režisérů Svěráka a Marhoula, kterým se rozhodli pozvat na jeviště oceněného kameraman Vladimíra Smutného. Inu, proti gustu žádný dišputát, ale přeci jenom to chtělo jaksi důstojnější pozvání na jeviště pro takovou osobnost, jakou jistě kameraman Vladimír Smutný je. (Poznámka autora: Čistě ze zvědavosti by mě zajímalo, kdo tuhle amatérskou scénku do scénáře prosadil a kdo ji odsouhlasil).

Na konec budiž konstatováno, že ten jednatřicátý Český lev vcelku splnil očekávání ohledně vítězů a poražených. Jen snad na film Tancuj, Matyldo a herečku Reginu Rázlovou nemuseli akademici tak mocně zapomenout.  Ale o tom až v jiném článku. 

Zdroj: Autorský článek

 

 

 

Default User Image
Pavlík, 11.03.2024 07:46
Přesně tak. Za tenhle článek jsem taky dost vděčný. Řada aktivistů v jiných článcích kope ze zvyku do decentního Marka Ebena a trapnost projevu té postarší studentky označuje za projevení názoru na vhodném místě.....
Default User Image
Jindřich Gloser, 11.03.2024 12:33
Bezvýhradně s Vámi souhlasím. Já bych skutečně rád věděl jak se ona paní dostala do kategorie studentů. Její projev byl naprosto nevhodný pro tuto příležitost. Rovněž mě připadlo velmi nepatřičné a neslušné aby vítězný producent si na podium při předávání ceny strčil ruku do kapsy . Tím vyjádřil jak hluboce pohrdá diváky i ostatními nominovanými tvůrci. Zkrátka někdo má všechny ostatní u pr....., jiný je má u pe.......
Default User Image
Pavel, 12.03.2024 03:08
Daria K. absolvovala FAMU, kde realizovala i svůj studentským Oskarem oceněný film Dcera a je nyní nejúspěšnější českou filmařkou v mezinárodním měřítku. Na FAMU se člověk může dostat i později než v 26 letech, je to umělecká škola a své studenty si vybírá podle talentu a nikoliv podle věku.
Default User Image
Chodec, 12.03.2024 13:39
Česká režisérka? To je fakt? 38letá studentka…a teď má dilema, co dál? Trapná figura.
Default User Image
milanmid, 11.03.2024 10:23
Když se jim to tady nelibí a chtějí jako asi 0.04 procenta diktovat podmínky zbytku populace až jdou do státu USA tam jim to asi povolí ?Tady je nikdo nedrží a platí si vůbec školy ze svého jak v USA !!Když něco chtějí tak za všemi právy a povinnostmi jak v USA
Default User Image
Pavel, 12.03.2024 02:56
...o čem to tady píšete, Milane? Zmateně a samosebou s odkazem na USA ... 2x :-D
Default User Image
Anonym, 12.03.2024 14:11
Já moc nechápu, co vlastně paní režisérka z Ukrajiny vlastně po nás chce. Kdo ji brání se rozhodnout, zda jen vychovávat děti, nebo zda jen dělat tvůrčí činnost, nebo zda dělat oboje najednou? Nebo tím naznačuje, že ženy by měly být dostatečně finančně zvýhodněny oproti kolegům mužům, aby se jim o děti staraly chůvy a oni se mohli věnovat jen své práci? To má být jako spravedlnost? Nikdo ji nenutí mít děti, tak ať si nestěžuje. Já chodím do práce, starám se o děti, dělám sport atd a po společnosti taky nechci, aby mi dávala příspěvky, abych se mohl jen dělat, co mne baví! Ať si tedy vybere zemi, kde ji tohle budou tolerovat.
Default User Image
Anonym, 12.03.2024 14:57
Dalo se to shrnout jako: Potřebujeme tu víc školek. To sice ano, ale Lvi opravdu nejsou nejvhodnější místo k ventilování tohoto problému. Mohla třeba zaćít sbírat podpisy na petici za otevření více školek, natočit dokument na toto téma atd...