Nova natáčí seriál Studna. Tragickým příběhem se nechali kdysi inspirovat i tvůrci 30 případů majora Zemana!
Zdroj: TV Nova

Nova natáčí seriál Studna. Tragickým příběhem se nechali kdysi inspirovat i tvůrci 30 případů majora Zemana!

Vytvořeno dne 08.03.2024

Příběh rodiny Jelínků z Vonoklas znají celé generace Čechoslováků. Rodinnou tragédii byl inspirovaný i jeden díl 30 případů majora Zemana s názvem Studna. Stejný název nese i nový seriál, který chystá TV Nova.

Událost vzbuzuje zvědavost do dnešních dní. V médiích vycházejí články a reportáže, rodí se nové, často divoké teorie, i po letech vyvstává spousta otázek. Natáčení seriálu tak předcházela dlouhá příprava a pečlivé rešerše. „I po padesáti letech je příběh Studny stále živý. Proto pro nás bylo důležité projít si všechny spisy a dostupné materiály o rodině, která velkou část společného života prožila v izolaci. Ale i když si člověk vše nastuduje, existují stále některé věci, které se nedozví nikdy. S Jelínkovými jsme neseděli u rodinného stolu, proto jsme vše konzultovali s psychology, vytvářeli si profily jednotlivých postav, snažili jsme se do nich vcítit. Aby příběh o nich, o jejich blízkých, rodině i sousedech byl co nejkomplexnější, vyprávíme od začátku, kdy se Máňa se Standou do sebe zamilovali,“ popisuje vznik seriálu scenárista Miro Šifra.

V roce 1932 se na vesnické tancovačce voják Standa začíná dvořit mladičké Marii. Zamilovaný pár buduje své hnízdo lásky, touží založit spokojenou rodinu, šťastně žít, mít dítě z lásky. „Která holka by se nezamilovala do šarmantního, vtipného Standy? Byl okouzlující, uměl velká gesta. Ale někde hluboko uvnitř v něm od začátku doutnal problém. Máňa ho nejdříve nevidí, pak ho nechce vidět, a nakonec už nechce odejít. Žila totiž v době, kdy se od rodiny neodcházelo, měla pocit, že ji musí držet pohromadě za každou cenu," říká režisérka Tereza Kopáčová.

Jednu z hlavních rolí ztvárnil David Švehlík. Jeho role Standy Jelínka je ale naprosto odlišná. „Od začátku bylo jasné, že David Švehlík to umí herecky pořádně rozbalit. Potřebovali jsme někoho okouzlujícího s temnými kouty ve své duši. Křehkého i pevného. Takový přesně David umí být.“

Životní lásku Standy, Marii, ztvární Johana Matoušková. I pro ni byla tato role výzvou – postavu Marie si zahraje v době kdy je jí osmnáct i padesát let. Pro představitel Slávka, Filipa Červenku, jde o první velkou dramatickou roli.

V roce 1932 se na vesnické tancovačce voják Standa začíná dvořit mladičké Marii. Zamilovaný pár buduje své hnízdo lásky, touží založit spokojenou rodinu, šťastně žít, mít dítě z lásky. „Třináct let bydlím s rodinou ve Vonoklasech. Už když jsme se přistěhovali, věděli jsme o jak ‚slavnou‘ vesnici jde. Začal jsem se o příběh rodiny Jelínkových zajímat, procházet dobové archivy, obecní kroniku, ale i bláznivé teorie, které kolem něj vznikají. Povídal jsem si se sousedy, kteří si rodinu Jelínků ještě pamatují,“ přiznává osobní motivaci kreativní producent Voyo Michal Prokeš. „Nebylo jich mnoho. Jelínkovi bydleli na okraji vesnice. Nechodili do hospody, neúčastnili se obecních akcí. Všichni, kdo si na ně pamatují, o nich mluví jako o podivínech, jako o do sebe uzavřené rodině. To ale muselo být něčím způsobeno, a to je to téma, které mě nejvíce lákalo.“