Už je to tady, Havel míří do kin! Dagmar Havlová na premiéře zářila

Už je to tady, Havel míří do kin! Dagmar Havlová na premiéře zářila

Vytvořeno dne 22.07.2020
Autor Redakce

Dlouho očekávaný film režiséra Slávka Horáka Havel, který je příběhem jedné z nejvýraznějších postav naší historie Václava Havla z dob, kdy ještě nebyl prezidentem, si odbyl včera slavnostní premiéru. Od čtvrtka pak vstoupí do českých kin. Scénář vznikal tři roky a je dílem již zmíněného Slávka Horáka a Rudolfa Suchánka

V hlavních rolích manželů Havlových se představí Viktor Dvořák a Aňa Geislerová

„Rozhodně jsme role nepsali zmíněným hercům na tělo a vůbec jsme neřešili, kdo ty postavy bude hrát. Až když bylo napsáno tak začalo hledání. Viktora jsme objevili mezi řadou adeptů a hned nám bylo jasné, že tu osobnost, kterou Václav Havel byl a je ztvární on. A Olga Havlová? No, Aňa mě napadla hned a jen jsem doufal, že to vezme. A když řekla ano – bylo rozhodnuto, takže na Olgu Havlovou jsme žádný casting nedělali,“ prozradil Horák.

Film Havel, jak doplnil, vychází z faktů a věcí, které se staly, ale samozřejmě nikdo ani ten nejerudovanější historik neví, jak co přesně bylo řečeno a jak přesně se to či ono stalo.

„My jsme se snažili dorekonstruovat, co si asi jednotliví lidé v příběhu řekli, jak se cítili, proč to tak a ne jinak udělali, a to je ona trochu fiktivní část příběhu, který zachycuje proměnu hlavního hrdiny od lehkovážného a úspěšného dramatika šedesátých let, přes bojovníka za lidská práva až po vůdčí osobnost sametové revoluce,“ doplnil režisér a spoluscénárista.

„Četl jsem o Havlovi, díval se na záznamy, ptal se lidí, kteří Václava Havla zažili. Taky jsem doma před natáčením ráčkoval, prostě jsem se mu snažil hodně přiblížit a vcítit se do něj. Pro mne zůstává velkou inspirací a mimořádnou osobností,“ nechal se slyšet představitel Havla, Viktor Dvořák.

Jak bylo řečeno, Havlovou manželkou je ve filmu Aňa Geislerová. „Role Olgy byla pro mne výjimečná a cítila jsem při jejím ztvárňování velkou zodpovědnost. Je to něco úplně jiného, když hrajete skutečného člověka, navíc takového, kterého si vážíte. Olga je žena k níž cítím obrovskou úctu a když mi byla role nabídnuta, ani vteřinu jsem neváhala,“ uvedla Aňa Geislerová.