Už je to tady, Havel míří do kin! Dagmar Havlová na premiéře zářila
Zdroj: herminapress

Už je to tady, Havel míří do kin! Dagmar Havlová na premiéře zářila

Vytvořeno dne 22.07.2020

 

Dlouho očekávaný film režiséra Slávka Horáka Havel, který je příběhem jedné z nejvýraznějších postav naší historie Václava Havla z dob, kdy ještě nebyl prezidentem, si odbyl včera slavnostní premiéru. Od čtvrtka pak vstoupí do českých kin. Scénář vznikal tři roky a je dílem již zmíněného Slávka Horáka a Rudolfa Suchánka

V hlavních rolích manželů Havlových se představí Viktor Dvořák a Aňa Geislerová

„Rozhodně jsme role nepsali zmíněným hercům na tělo a vůbec jsme neřešili, kdo ty postavy bude hrát. Až když bylo napsáno tak začalo hledání. Viktora jsme objevili mezi řadou adeptů a hned nám bylo jasné, že tu osobnost, kterou Václav Havel byl a je ztvární on. A Olga Havlová? No, Aňa mě napadla hned a jen jsem doufal, že to vezme. A když řekla ano – bylo rozhodnuto, takže na Olgu Havlovou jsme žádný casting nedělali,“ prozradil Horák.

Film Havel, jak doplnil, vychází z faktů a věcí, které se staly, ale samozřejmě nikdo ani ten nejerudovanější historik neví, jak co přesně bylo řečeno a jak přesně se to či ono stalo.

„My jsme se snažili dorekonstruovat, co si asi jednotliví lidé v příběhu řekli, jak se cítili, proč to tak a ne jinak udělali, a to je ona trochu fiktivní část příběhu, který zachycuje proměnu hlavního hrdiny od lehkovážného a úspěšného dramatika šedesátých let, přes bojovníka za lidská práva až po vůdčí osobnost sametové revoluce,“ doplnil režisér a spoluscénárista.

„Četl jsem o Havlovi, díval se na záznamy, ptal se lidí, kteří Václava Havla zažili. Taky jsem doma před natáčením ráčkoval, prostě jsem se mu snažil hodně přiblížit a vcítit se do něj. Pro mne zůstává velkou inspirací a mimořádnou osobností,“ nechal se slyšet představitel Havla, Viktor Dvořák.

Jak bylo řečeno, Havlovou manželkou je ve filmu Aňa Geislerová. „Role Olgy byla pro mne výjimečná a cítila jsem při jejím ztvárňování velkou zodpovědnost. Je to něco úplně jiného, když hrajete skutečného člověka, navíc takového, kterého si vážíte. Olga je žena k níž cítím obrovskou úctu a když mi byla role nabídnuta, ani vteřinu jsem neváhala,“ uvedla Aňa Geislerová.