V rošťáckém účesu to Aničce Slováčkové sekne! Na svém koncertu prozradí důležité číslo účtu
Zdroj: herminapress

V rošťáckém účesu to Aničce Slováčkové sekne! Na svém koncertu prozradí důležité číslo účtu

Vytvořeno dne 09.12.2020

Zpěvačka Anna Slováčková opět ukázala, že má srdce na pravém místě. Na Neurorehabilitační  klinice Axon, kde mimochodem dělala loňského roku Mikuláše, se setkala s desetiletou slečnou Dominikou, ke které byl život nemilosrdný. Po těžké autonehodě utrpěla mnohočetná zranění a bojovala o život. Její zdravotní stav se neustále zlepšuje díky intenzivní neurorehabilitaci. Náladu malé Dominice vylepšila i návštěva oblíbené zpěvačky.

„S Dominikou jsme si povídali o životě. Co má ráda, co ráda děla, jaké má kamarády, co nového ve škole a tak. Například má ráda svíčkovou! Když bych jí měla uvařit, nemám s tím problém. Ale celkově nerada dělám omáčky, protože jsou dobré a já je hned všechny sním. A potom, je to náročné na čas,“ uvedla Anička Slováčková, které to v krátkých vlasech neskutečně sekne. „Těším se ale na dlouhé vlasy,“ usmívala se Anička a spěchala na natáčení posledních dílů Ordinace. „Nevím, jestli budu dál něco točit. Zatím žádnou nabídku nemám. Vrátka jsou ale otevřená a nechám tomu volný průběh.“

Co je ale tutovka, je vydání nového CD kapely Aura. To přijde 12. února. Předtím se Anička Slováčková ještě těší na prosincový online koncert. „18. prosince máme online koncert a vychází náš nový merch. Snažíme se pořád táhnout a nepolevovat. Zatím do toho dáváme finance, které se nám koncerty nevrací. Ale bereme to jako investici do budoucna.“

Anna Slováčková se také rozhodla, že pomůže své nové kamarádce Dominice, jejíž těžké zranění se odrazilo také na finanční situaci rodiny. Maminka opustila práci a dceři se naplno věnuje. Intenzivní rehabilitace, které mladé slečně tolik pomáhají, pojišťovny téměř neproplácejí. „Při koncertě příběh Dominiky povyprávím a připomenu také číslo účtu, kam je možné zasílat finanční podporu. Vše uvedu také na své sociální síti. To je to nejmenší, co mohu a chci pro Dominiku udělat.“

Dominiku můžete podpořit na dárcovské platformě Donio.cz nebo prostřednictvím sbírkového účtu 2801756480/2010, variabilní symbol 30154.

Přečtěte si příběh desetileté Dominiky a zjistíte, jaká je velká bojovnice. Tolik energie a síly mnohdy nemají ani zdraví lidé.

Život desetileté Dominiky a celé její rodiny se 17. března 2018 doslova převrátil vzhůru nohama. Po těžké autonehodě mladá slečna utrpěla mnohočetná zranění a v nemocnici v Hradci Králové bojovala o život. Nevzdává se ale ani dnes - pokračuje ve výuce se svými spolužáky a den ode dne se její zdravotní stav zlepšuje. Významnou zásluhu na tom mají intenzivní neurorehabilitace.  

Následkem zranění došlo k otoku míchy, který jí znemožňuje hýbat končetinami a nedovoluje bránici správně podporovat dýchání, proto musí být připojena k umělé plicní ventilaci. Rodiče si uvědomují, že jejich holčička má před sebou ještě dlouhou cestu, ale jako správná bojovnice na sobě denně pracuje, a to bez ohledu na pandemii koronaviru. Ještě nedávno byla zcela nehybná, dnes dokáže bez pomoci sedět.

Neurorehabilitační klinika AXON je coby zdravotnické zařízení pro své pacienty i v nouzovém stavu otevřena. Dceru samozřejmě chráníme dezinfekcí a podobně, ale děláme to hlavně pro její zdraví. Oproti domácímu cvičení s terapeutem, který za námi třikrát týdně dojíždí domů, je něco jiného absolvovat měsíční léčebnou terapii na klinice AXON, kde Domča za poslední dobu posílila zádové svalstvo a dnes už díky tomu dokáže sedět opřená bez toho, aniž by ji někdo držel. Cvičení na klinice ji nabuzuje a motivuje,” říká Dominiky maminka Jitka Valerio.

Existuje naděje, že bude žít bez dýchacího přístroje

Těžké zranění se pochopitelně odrazilo také na finanční situaci rodiny – paní Valerio opustila práci a dceři se naplno věnuje. Intenzivní rehabilitace, které mladé slečně tolik pomáhají, pojišťovny téměř neproplácejí. Je přitom nezbytně nutné absolvovat tyto terapie opakovaně, aby se docílilo lepších výsledků.

„Cílem terapií je posílení svalového korzetu, trupu, zmírnění dopadu spasticity a zlepšení rozsahu kloubů horních a dolních končetin. Pracujeme s hrudníkem a trupem, a mělo by dojít ke zlepšení dechových exkurzí a dechového stereotypu. Určitě bude nutné terapie opakovat, protože na dolních končetinách je poměrně velký projev spasticity a naším cílem je její zmírnění,“ říká MUDr. Jarmila Zipserová, zakladatelka a primářka sítě Neurorehabilitačních klinik AXON. Podle ní existuje naděje, že by v budoucnu mohla Dominika žít bez dýchacího přístroje.

V kolektivu je navzdory zranění velmi oblíbená

Fakt, že se jí ze dne na den změnil život, se na její psychické pohodě samozřejmě odrazil, a od nehody proto bere kapičky na uklidnění. Na jejich vysazení zatím reaguje pláčem. Radost a vítané rozptýlení tak Dominice alespoň dělají kamarádi, se kterými je stále ve spojení.

„Aktuálně máme samozřejmě distanční výuku a děti se učí ze svých domovů. Mohu ale říci, že nadšenější dítě byste ve škole nenašli. Pomocí moderní technologii ovládá monitor očima, píše s námi diktáty, čte i počítá příklady. Ve výuce ji pomáhá asistentka. Spolužáci Dominiku v kolektivu po nehodě dobře přijali, baví se spolu normálně a pomáhají jí, říká Mirka Cedidlová, třídní učitelka ze Základní školy Husova v Jičíně.

Dominiku můžete podpořit na dárcovské platformě Donio.cz nebo prostřednictvím sbírkového účtu 2801756480/2010, variabilní symbol 30154.