Vyhoření, deprese a úleva sebepoznání. Daniela Špinar se z muže proměňuje ve stále dokonalejší transženu
Zdroj: Česká televize

Vyhoření, deprese a úleva sebepoznání. Daniela Špinar se z muže proměňuje ve stále dokonalejší transženu

Vytvořeno dne 09.04.2023

Známá divadelní režisérka a herečka Daniela Špinar chce změnit povědomí lidí o transgenderu, a proto prožívá proces přeměny pohlaví veřejně.

Daniela Špinar, dříve Daniel Špinar, je česká divadelní režisérka, v letech 2015–2022 umělecká ředitelka Činohry Národního divadla. Vystudovala herectví a režii na DAMU. Od té doby coby režisér – muž, předkládala divákům inscenace v netradičním pojetí a sbírala za ně desítky cen. Uvědomovala si však, že se ve svém těle necítí dobře.

Ještě za studií na DAMU prošla coming outem. Nejen  své rodině, ale i na veřejnosti se přihlásila k tomu, že je gay, v představě, že jí přiznání této orientace uspokojí. Byla přijata svými nejbližšími, jenže sama se cítila vyhořelá, měla sklony k depresi, až se psychicky propadla a ohlásila konec své sedmileté kariéry v Národním divadle.

Následovaly týdny terapií a pak přišel přelomový okamžik: druhý coming out, ve kterém veřejně přiznala, že se konečně projevil její ženský mozek v mužském těle. Ten se Daniela rozhodla řešit tranzicí. Prochází hormonální léčbou, i když ví, že z ní žena se vším všudy nikdy nebude. Je s tím nejen smířená, ale bojuje za to, aby každý mohl být individuální a nemusel se měnit stoprocentně. Radostně prožívá, že se z vousatého čtyřicátníka proměňuje ve stále dokonalejší transženu a nachází svou pravdu v harmonii těla a mysli.

13. komnata Daniely Špinar bude v premiéře odvysílaná 11.4. v České televizi.