Z Petra Jandy se stal botanik. Učí se latinské názvy stromů
Zdroj: herminapress

Z Petra Jandy se stal botanik. Učí se latinské názvy stromů

Vytvořeno dne 24.01.2024

Muzikant Petr Janda netrpělivě vyhlíží jaro. Těší se, až vyrazí na svoji zahradu, sedne na traktůrek a trávník bude mít perfektně posekaný, jako na fotbale. Aby mu zimní čas rychleji utíkal, dorazil do trojské botanické zahrady mezi exotickou květenu ozvláštněnou netradičními prvky. A tam poskytl pro Aplausin.cz exkluzivní rozhovor.

Je to poprvé, co jste slavnostně otvíral takovou výstavu jako je Nová Pet Tropicana ve skleníku Fata Morgana?
  • „Ano, nikdy předtím jsem takovou výstavu neotvíral. Obvykle se účastním spíše křtů desek, knih nebo fotografií, což obvykle odmítám. Toto mě však zaujalo, protože Botanická zahrada v Troji byla vždy fascinujícím místem. Párkrát jsem ji navštívil a vždy to bylo úžasné. Vzpomínám si, jak jsem si vždycky říkal, co by bylo, kdyby museli vypnout topení během krize s plynem. Jak by to dlouho vydrželo, jak by se topilo, asi bych šel pomoct přikládat dřevem.“
Jak se staráte o svou zahradu doma? Máte Zahradníka nebo sám přiložíte ruku k dílu? Pěstujete nějakou exotickou rostlinu či něco nezvyklého?
  • „Dříve jsem měl správce, ale nyní pouze zahradníka, který přijde 2-3krát do roka udělat nezbytné úpravy, ořeže a zasadí, co je potřeba. Moje zahrada je nenáročná na údržbu, má vysoké stromy, keře a voskovky, kterých tam je přes sto, ty se o sebe dokážou postarat sami s minimální pomocí. Sám sázím pouze rajčata a okurky ve skleníku. Mám tam také ginkgo bilobu, kterou mám už hodně dlouho a dosahuje výšky kolem 4-5 metrů. Je to opravdu atraktivní rostlina a lidé se mě často ptají, co to je. Trochu nechápu, proč si ji více lidi nezasadí. 
  • Poté mám ještě penzion, kde je zahrada kolem půldruhého hektaru, kde mám zahradníka, jelikož sám bych to vše nezvládl. Nicméně i tak je poměrně nenáročná na údržbu, většinou stromy či keře. Nechal jsme tam vyrobit arboreta jak s českými, tak s latinskými názvy. Je tam asi 35 stromů a postupně se je učím nejen já. Nedávno jsem se ptal dcery, jestli ví, jak se latinsky řekne bříza bělokorá a nevěděla. Prozradil jsem jí, že to je Betula pendula.“
Dokázal byste si představit život bez zahrady?
  • Těžko. Zahradu mám velmi rád, je to pro mě relaxační aktivita. Často jezdím na traktůrku nebo se starám o trávník sekačkou. Jsem rád, když je trávník správně posekaný, a mám na to svůj vlastní trik, abych ho udržoval rovný a perfektní jako na fotbale.