Zahraniční diváci se těší na Menšíka s Bohdalovou. Český film míří do Evropy
Zdroj: Se svolením Národní filmový archiv

Zahraniční diváci se těší na Menšíka s Bohdalovou. Český film míří do Evropy

Vytvořeno dne 12.01.2024

Film režisérky Ester Krumbachové Vražda ing. Čerta bude slavnostně uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu. Je to poprvé, co tento významný festival zařadí do programu digitálně restaurovaný film ze sbírky Národního filmového archivu. Vražda ing. Čerta se hned v únoru vrátí do českých kin.

Vražda ing. Čerta je jediným filmem, který režírovala Ester Krumbachová. Tato legendární výtvarnice, dramaturgyně a scenáristka měla zásadní podíl na úspěchu mnoha desítek filmů zejména v éře československé nové vlny, kterou její Vražda ing. Čerta symbolicky uzavírá v roce 1970, kdy už do československého filmu vstoupila normalizace.

Film má dva protagonisty, které ztvárnil oblíbený filmový pár Jiřina Bohdalová a Vladimír Menšík. Krumbachová měla jako autorka úplnou kontrolu nad filmem, který tak demonstruje její výtvarné, scenáristické i filozofické představy. Krutě, rafinovaně a s humorem nakládá s genderovými stereotypy i s citacemi různých příběhů a mýtů.

Zdrojem pro digitalizaci byly originální negativy obrazu a zvuku uložené v Národním filmovém archivu. Digitální restaurování z daru Milady Kučerové a Eduarda Kučery realizoval Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ve spolupráci s Národním filmovým archivem a Státním fondem kinematografie ve společnostech UPP a Soundsquare v roce 2023.

Vražda ing. Čerta vstoupí do české distribuce 14. února 2024. V předpremiéře bude film uveden již o dva dny dříve, 12. února, v pražském kulturním centru Kasárna Karlín.