Zajímavosti z doby Marie Terezie: Prokletí neštovic i protěžovaná dcerka
Zdroj: Česká televize

Zajímavosti z doby Marie Terezie: Prokletí neštovic i protěžovaná dcerka

Vytvořeno dne 30.12.2021

Snem každé šlechtičny bylo porodit syna, který by převzal trůn. Vysněný chlapec a následovník trůnu se ale Marii Terezii narodil až na čtvrtý „pokus“.

Dvě z předchozích sester slavného osvícenského císaře Josefa II. zemřely v prvních třech letech života a třetí (Marie Anna Josefa) se nikdy nevdala. Možná kvůli hrbu na zádech, možná kvůli své lásce k vědě. Po Josefovi následovalo osm dalších dcer a čtyři bratři. Nejvýsadnější postavení z nich měla matčina oblíbenkyně Marie Kristýna, která slavila narozeniny ve stejný den jako císařovna. Dokonce se mohla vdát z lásky a užívala si celoživotního rozmazlování.

Celkem pět potomků Marie Terezie skolily neštovice (nebo je znetvořily). Jedno z dětí, dcerka, žilo pouhý jeden den. Nejvyššího věku se dožila dcera Marie Karolína, která matku překonala a porodila neuvěřitelných 18 ratolestí.
Jak se v době baroka vůbec rodiče stavěli ke smrti dětí? Představte si větší české město, kde se v první polovině 18. století nedožila pěti let ani polovina dětí. O nemocné dítě se v raném novověku strachovali a jeho smrti litovali, ale oproti dnešku odlišně. Větší lítost rodinu zasáhla v momentě, kdy šlo o prvorozené dítě, a menší třeba v situaci, kdy se o ratolest starala kojná.

Tragédií byla smrt nepokřtěného dítěte. Šlechtici víc oželeli odchod chlapce, pokračovatele rodu. V době vysoké dětské mortality proto šlechtičny rodily jedno dítě za druhým – znamenalo to naději, že přežije dědic rodového majetku.

Zdroj: Česká televize

 

 

 

Default User Image
Lenka, 02.01.2022 13:58
Paní Milena Hermanová by se měla nejdřív naučit česky. Co to je protěžovat? A jak oželeli smrt (odchod) chlapce... Nehledě na to, že část článku je totožná s dříve publikovaným textem. Takoví pisatelé jsou ostudou.
Default User Image
kocicka798, 02.01.2022 17:38
já jsem konec probrečela moc se mi serie líbila a tešila na další pokračování