Zemřela Marie Poledňáková, režisérka komedie století S tebou mě baví svět
Zdroj: herminapress

Zemřela Marie Poledňáková, režisérka komedie století S tebou mě baví svět

Vytvořeno dne 08.11.2022

Ve věku 81 let zemřela režisérka filmových pokladů, jako je komedie století S tebou mě baví svět, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, Líbáš jako Bůh, Líbáš jako ďábel a dalších divácky oblíbených filmů.

Marie Poledňáková také pro své filmy objevila dětskou hvězdu Tomáše Holého.

Pro nejpopulárnější film minulého století S tebou mě baví svět, nazpívala dvě písně Sladké mámení a Vzhůru k výškám Helena Vondráčková. "Je mi strašně líto, že nás opustila takhle úžasná osoba, která dovedla svými komediemi pobavit celý národ. Každý její film, který jsem viděla, mě opravdu rozesmál a zároveň rozlítostnil, prostě tak, jak to má být," řekla pro ČTK Vondráčková. "Písně Sladké mámení a Vzhůru k výškám zpívám na koncertech dodnes, lidé jenom uslyší tu předehru a už jsou nadšení a mají ten film před očima. Je krásné, jak se v tomto případě spojila muzika s filmem. Vždycky, když se na ten film dívám, pořád objevuji nové momenty, kterých jsem si předtím nevšimla. Jsou to úžasně zábavné drobnosti, Poledňáková opravdu byla geniální režisérka a je moc škoda, že čas tak letí a takoví lidé nás opouštějí," uvedla Helena Vondráčková.

V roce 2018 měl premiéru komediální film s detektivní zápletkou režiséra Jana Pachla Ten, kdo tě miloval, na jehož scénáři spolupracovala Marie Poledňáková.

Poledňáková se narodila 7. září 1941 ve Strakonicích v rodině univerzitního profesora. Než nastoupila na AMU v Praze, musela se kvůli špatnému kádrovému profilu živit jako svářečka.  Na školu se ale nakonec dostala. Z manželství s muzikologem Ivanem Poledňákem měla syna Petra. V roce 2016 postihla Marii Poledňákovou mozková příhoda a od té doby ji trápily vážné potíže se zdravím.