Anděl mezi zdravotníky: S osmičkou jde do finále Marta Vachová
Zdroj: herminapress

Anděl mezi zdravotníky: S osmičkou jde do finále Marta Vachová

Vytvořeno dne 19.08.2022

8. Marta Vachová - 49 let, Krajská zdravotní a.s. – Nemocnice Teplice, primářka Neurologického oddělení s centrem pro léčbu roztroušené sklerózy

Povinností paní doktorky Vachové na postu primářky je nejenom se starat o oddělení standardní a intenzivní péče, ale i ambulantní sektor, jehož součástí je centrum pro léčbu roztroušené sklerózy mozkomíšní. Je to centrum vysoce specializované péče, patří mezi 15 center v republice. Zatím, co ostatní centra fungují při krajských nebo fakultních nemocnicích, tak teplické centrum je výjimečné tím, že vzniklo při okresní nemocnici.

O soutěži Anděl mezi zdravotníky se dozvěděla až při nominaci od vedení nemocnice. Líbí se jí, že někdo poděkuje nejenom lékařům a sestřičkám, ale i pracovníkům v ostatních zdravotnických oborech za něco, co dělají mimořádně dobře. Od soutěže Anděl mezi zdravotníky očekává, že osobně může ještě víc propagovat problematiku roztroušené sklerózy. Je to nemoc mladých lidí a je dost tabuizována. Svoji práci má Marta Vachová hodně ráda a energií jenom srší. Říká: „Jak jinak těm lidem pomoci, než když k jejich nemoci budeme přistupovat pozitivně.“

Přitom Marta Vachová už doma jedno ocenění má. Je to Cena Ď za přístup zdravotníků k pacientům. V centru, které vede, se snaží o pacienty maximálně pečovat a to nejenom tím, že jim předepíšou léky. S pacienty hlavně komunikují. Její filosofie je, být průvodcem pacientů s nevyléčitelným onemocněním. Díky dnešním možnostem, dovedou držet nemoc pod kontrolou a většina nemocných žije normální život.

Marta Vachová se problematice roztroušené sklerózy věnuje celý svůj profesní život. Po svém otci zdědila tři věci: téma roztroušené sklerózy, kterému se také věnoval, primariát a v neposlední řadě místo na parkování v teplické nemocnici. A se smíchem tvrdí, že toho si cení nejvíc.

Marta Vachová miluje hudbu. Je abonent Severočeské filharmonie Teplice, ale v autě si pustí třeba metalové Sabatony.  Miluje turistiku, cestování a historii. Její srdeční záležitostí je Řím. Má dva syny. Starší uvažuje o studiu advokacii a mladší studuje gymnázium. Prý má zájem o biologii a fyziku a je možné, že půjde ve stopách své matky.   

Finále soutěže Anděl mezi zdravotníky se koná 27. srpna v Městském divadle Dr. J. Čížka v Náchodě.