Balzerová, Pazderková a Šoposká jsou Holky jako květ. Souhlasíte?
Zdroj: Se svolením Studio DVA

Balzerová, Pazderková a Šoposká jsou Holky jako květ. Souhlasíte?

Vytvořeno dne 08.09.2021

Znáte ten pocit, když se vám během jediného roku obrátí život vzhůru nohama? Eliška Balzerová, Iva Pazderková a Marika Šoposká o tom ví své. 

Amber, její matka Lorraine i babička Kay o tom vědí svoje. Babička Kay v podání Elišky Balzerové touží i přes náročnou péči o svého nemocného manžela ještě žít a s humorem sobě vlastním dodává: „Krucinál, já přece nejsem mrtvá, jsem jenom na špatný straně od čísla šedesát!“ A jak vnímá svoji postavu herečka sama? „Vím, čím vším si musela projít, a nemusím ji ´jenom´ hrát, její radosti i strasti každý večer spolu s ní hluboce prožívám.“ Hra "Holky jako květ" je podle Balzerové napsaná neobvyklou formou a vyžaduje dokonalou souhru. Iva Pazderková coby zoufalá dcera Lorraine dodává: „V podstatě každá role, kterou člověk ztvární, musí nevyhnutelně obsahovat i vlastní zkušenost. I když je třeba jiná.“ Holky jsou podle ní hrou především o rodinných vztazích. A konečně Mariku Šoposkou, představitelku mladé Amber, překvapila samotná forma hry, kdy jsou po většinu času na jevišti jednotlivé postavy samy a střídají se. „Samozřejmě jsem se toho na začátku hrozně bála. Nikdy jsem neměla jeviště jen pro sebe v takovém rozsahu. Ale jakmile tam vlezu, strašně si to užívám a neskutečně mě baví ovládat prostor bez někoho dalšího. Je to pro mě absolutní propojení s jevištěm a divákem,“ říká Marika.

Brilantně napsaný text irské autorky Elaine Murphyové byl v roce 2009 oceněn Společností irských dramatiků a scénáristů jako nejlepší hra roku. V tom samém roce posbíral mnohá další ocenění, mimo jiné hlavní cenu poroty na slavném dublinském Fringe festivalu. Od té doby byla hra přeložena do celé řady jazyků. „Jsem vlastně hodně překvapená, kolik lidí na celém světě ta hra oslovila. Mnohdy si myslíme, jak se od ostatních lišíme, ale když na to přijde, máme víc společného, než si dokážeme připustit,“ říká s notnou dávkou pokory sama autorka, která se pražské premiéry osobně zúčastní..

Holky jako květ, novinku Studia DVA, příběh o lásce, touze, ztrátě a o umění nechat odejít, z pera irské autorky Elaine Murphyové, uvidí diváci poprvé v neděli 12. září.