Přiznání Lišky a Révaie: S ženskými jim radil indiánský náčelník. Co jim doporučil?
Zdroj: Se svolením produkce filmu STINGL

Přiznání Lišky a Révaie: S ženskými jim radil indiánský náčelník. Co jim doporučil?

Vytvořeno dne 07.09.2021

 

Známí herci a vandráci Pavel Liška a Jan Révai osobně prožívají odchod slavného etnografa, indiánského náčelníka, cestovatele Miloslava Stingla. Příběh, který po roce přináší do kin režisér Steve Lichtag v podobě celovečerního dokumentárního filmu Stingl - Malý velký Okima, v nich vyvolává nejednu vzpomínku na jejich přítele, který jim radil i v intimních rovinách.

Stingl miloval cestování, ale také ženy. "On byl velký milovník žen. Při naší první cestě do střední Ameriky nám dával rady zkušeného. Říkal: pánové, budete tam tři měsíce, to je dlouhá doba. Doporučuju, když už bude potřeba lupat, tak spíš ve velkých městech, ve vesnicích nebo v osadách vás podříznou. My jsme se těm velkým městům vyhýbali, ačkoliv Honza tam občas odjel pro vodu, což nám bylo podezřelý, protože vody jsme měli vždycky dost," vypráví Liška. 

Honza Révai to popírá. "Já vůbec nevím, co to lupat znamená." A vzpomíná na to, jak si spíš než zkušenosti se ženami předávali se Stinglem životní situace. "Říkal nám, kam zajet, kde jsou krásné ženy a proč a čím jsou tak krásné. My jsme se těm místům vyhýbali, nejeli jsme tam jenom kvůli ženám. Kdo viděl Vandráky, tak ví?," dodává se smíchem Révai. 

Liška se po oznámení rozpadu vztahu s Bárou Polákovou objevil na premiéře filmu, který už je na programu českých kin, na veřejnosti poprvé. "Hrozně se těším na příběh tohohle obrovskýho člověka. On byl náš guru, dal nám velký podnět k té naší opravdové vandrácké cestě, kdy jsme jeli sami a chtěli jsme si dělat všechno sami včetně natáčení materiálů do filmu, který z toho potom vznikl. Kromě spousty rad a tipů nám pan Stingl dal i velký úkol, o to větší to pro nás bylo dobrodružství. A sice, abychom našli a zdokumentovali kmen Lakadů, protože jemu se to tenkrát nepovedlo. Tam nám udělal Antonio, poslední jejich šaman, očistný rituál, který mi pomohl konkrétně v jedné věci, o které nemůžu mluvit, a poslal pozdrav panu Stinglovi, který jsme mu vyřídili," vzpomíná herec. 

Pavel s Honzou už plánují další cestu, která bude hodně spojená se slavným cestovatelem. "My jsme se ho ptali, kam by se ještě rád vrátil a on se rozesmál jako malý dítě a řekl: Papua Nová Guinea, protože tam je pro etnology ještě spousta neobjevených a divokých míst. A taková, asi trochu matoucí informace na závěr - jedeme tam dokonce s panem Stinglem. Rozuzlí se to, až se vrátíme zpátky a vznikne z toho celovečerní film," uzavírá tajemně Liška.