Český film na Berlinale v oficiálním programu! Kdyby radši hořelo...
Zdroj: Bontonfilm

Český film na Berlinale v oficiálním programu! Kdyby radši hořelo...

Vytvořeno dne 26.01.2022

 

Mezinárodní filmový festival Berlinale, který se bude letos v Berlíně konat od 10. února, uvede ve světové premiéře českou komedii „Kdyby radši hořelo“ režiséra Adama Kolomana Rybanského. Film bude promítán v sekci Panorama. Festival v Berlíně patří mezi nejvýznamnější světové filmové přehlídky. Posledním českým hraným filmem v sekci Panorama, který festival oficiálně představil, byl snímek Já, Olga Hepnarová v roce 2016.

„Kdyby radši hořelo“ je filmovou komedií o dobrovolných hasičích s Miroslavem Krobotem, Michalem Isteníkem nebo Annou Polívkovou. Sbor hasičů jedné vesnice v ní bude čelit úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň. Klidný a spokojený život ve vsi totiž zničí podezření na akci teroristů. V dalších rolích se představí Jiří Vymětal, Marek Pospíchal, Albert Čuba nebo Vladimír Škultéty.

„Když jsem se to dozvěděl, byl jsem hodně překvapený a mám obrovskou radost! Samozřejmě jsme o něčem podobném snili, ale reálně jsme nečekali, že filmový debut neznámého režiséra bez zahraničního zastoupení či lobbingu si vybere zrovna jeden z největších festivalů na světě. Je to pro mě veliká pocta a příjemná zpráva, že film může rezonovat za hranicemi a jeho humor a téma je asi tedy univerzální,“ neskrývá nadšení režisér Adam Koloman Rybanský.

„Hodně lidí nám říkalo, že ten film je hodně lokální a český. S tím souhlasím a myslím si, že má potenciál oslovit širokou škálu českého publika, zároveň jsem ale od prvotní myšlenky filmu věřil, že může zaujmout i mezinárodního diváka. Nikdy by mě ale nenapadlo, že ti první budou zrovna na Berlinale,dodává režisér.

Obyvatelé vesnice se chystají na Velikonoce, chlapi před hospodou komentují zelené pivo a nebezpečí chemtrails, když oslavu na návsi naruší náraz dodávky do kašny. Řidiči se podařilo zmizet, lidem je ale jasné, že šlo o teroristický čin. Bezpečí celé vesnice teď závisí na hasičích, na jejich odhodlanosti a akci. Miroslav Krobot hraje náčelníka hasičů, pro něhož celá situace znamená nebývalou vzpruhu. Michal Isteník představuje jeho zástupce, jenž poprvé poznává, co to je mít přehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, jen moc věří tomu, co mu kdo řekne a co zjistí na internetu

Film „Kdyby radši hořelo“ bude na Berlinale představen pod anglickým názvem Somewhere Over the Chemtrails, který odkazuje na dezinformace o chemtrails, které jsou jedním z vedlejších motivů filmu. Komedie vznikala ve Zlínském kraji na podzim 2020 a v zimě 2021 a pro Adama Kolomana Rybanského jde o celovečerní debut. Spolu s Lukášem Csicselym k němu i napsal scénář. Premiéra v kinech je v plánu na 16. června 2022.